Belediyelerde sosyal bütçe uygulamaları: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi örneği
Social budget practies of municipalities in Turkey:example of Diyarbakir Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 732349
  2. Yazar: BERİVAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sosyal devlet modeli, sosyal refahın üst düzeye çıkarılması ve sosyal barış, adalet kavramlarının sağlanması amacıyla sosyal ve finansal yaşamda gerekli düzenleme ve müdahalelerin yapılmasını öngören bir anlayış olarak görülmektedir. Toplumlarda yer alan ihtiyaç sahibi bireylere insanlık onurları çerçevesinde hayat standartları oluşturmak ve bununla beraber sosyal adalet kavramının oluşması için gerekli ortamı hazırlamak, sosyal devletin asıl vazifelerindendir. Sosyal devlet, sosyal belediyecilik, sosyal politika olguları kaynaklarda teorik olarak tartışılmasına karşın bu olguların uygulamalara ne denli geçirildiği hususunda yeteri kadar araştırma yapılmadığı gözlemlenmektedir. Özellikle sosyal belediyecilik olgusunun Türkiye'de yer alan belediyelerde ne denli benimsendiğine dair bir hayli az araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda çalışmada sosyal bütçe kavramına ve sosyal belediyecilik kavramına değinilmiştir. Son olarak da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bütçesi sosyal bütçe bağlamında incelenmiş ve bulgular ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
The social state model is seen as an understanding that envisages making necessary arrangements and interventions in social and financial life in order to maximize social welfare and to ensure the concepts of social peace and justice. It is one of the main duties of the social state to create living standards for individuals in need within the framework of human dignity and to prepare the necessary environment for the formation of the concept of social justice. Although the social state, social municipality and social policy phenomena are discussed theoretically in the sources, it is observed that there is not enough research on how much these phenomena are put into practice. There has been very little research on the extent to which the concept of social municipality has been adopted in municipalities in Turkey. In this context, the concept of social budget and the concept of social municipality are mentioned in the study. Finally, the Diyarbakir Metropolitan Municipality budget was examined in the context of the social budget and the findings were presented.