Design and control of a novel Eddy current dynamometer
Yeni bir Eddy akım dinamometrenin tasarımı ve kontrolü
  1. Tez No: 732386
  2. Yazar: İHSAN ULUOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bilgisayarların son dönemlerde işlem kapasitesinin artmasıyla yapay zekâ ve geleneksel kontrol metotlarının birlikte kullanımının gittikçe artmaya eğilim gösterdiği izlenmektedir. Model Öngörülü kontrol ve PID kontrol en yaygın şekilde kullanılan ve güvenilir geleneksel kontrol metotlarındandır. Diğer bir yandan Eddy Akım Dinamometreleri aşırı derecede non-lineer olup birçok parametre performansını etkilemektedir. Bu çalışmada genel olarak Model Öngörülü Kontrol ve PID Kontrol metotlarına yapay zekâ metotları eklenerek adaptif hale getirilerek Eddy Akım Dinamometresini gürbüz bir şekilde kontrol edilmiştir. Model Öngörülü Kontrol için sunulan yaklaşım daha önce elde edilmiş verileri kullanarak eğitilen Yapay Zekâ metotları ile devamlı güncellenen matematiksel model ile algoritmayı yönlendirmektedir. Diğer bir yol ise Kp, Ki ve Kd parametrelerini sisteme en uygun şekilde gerçek zamanlı değiştirerek etkin bir kontrol işlemi gerçekleştirmektir. Son olarak bu sistemlerde kullanılan yapay zekâ metotlarının performansları MAPE ve RMSE istatiksel metotları üzerinden karşılaştırıldı. Yapılan karşılaştırmalara göre GRNN, diğer uygulanan RBNN, ANFIS ve İleri Beslemeli yapay sinir ağları yöntemlerinden daha başarılı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The recent studies on Artificial Intelligence accompanied by enhanced computing capabilities supports increasing attention into traditional control methods coupled with AI learning methods in an attempt to bringing adaptiveness and fast responding features. The Model Predictive Control (MPC) and Proportional-Integrative-Differential (PID) control techniques are widely used. They are safe and reliable control method mainly based on constraints. On the other hand, the Eddy Current dynamometers are highly nonlinear braking systems whose performance parameters are related to many processes related variables. This study is based on an adaptive Model Predictive Control and PID control that utilizes selected AI methods. The presented approach presents an updated the mathematical model of an Eddy Current dynamometer based on experimentally obtained system operational data. Moreover, the proposed PID control system proves changeable Kp (Proportional gain), Ki, (Integral gain) and Kd (Derivative gain) parameters and MPC with continuously-updated the mathematical model of an Eddy Current Dynamometer in real-time to adapt and presents a good capacity to adapt nonlinearities and bring robustness. Finally, the comparison of AI methods and related learning performances based on the assessment technique of mean absolute percentage error (MAPE) issues are discussed. The results indicate that basic feed-forward Neural Network, General Regression Neural Network (GRNN), Radial Basis Network (RB), Neuro Fuzzy Network (ANFIS) coupled MPC and PID have quite satisfying performances.