COVİD-19 pandemisinde Türkiye'nin insani diplomasi faaliyetlerinin dış basındaki yansımalarına yönelik bir analiz
An analysis of Turkey's humanitarian diplomacy activities in the foreign press reflections in the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 732517
  2. Yazar: TÜNCEL ARİF İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Küreselleşme süreci ve teknolojik gelişmeler ile birlikte zaman ve mekân ayrımı olmadan insanlar ve toplumlar arası iletişim hız kazanmıştır. İnsanlar arası etkileşime ivme kazandıran bu dönüşüm, zamanla uluslararası boyutlara ulaşarak toplumların her geçen gün kapsamı ve yöntemi genişleyen ilişkilerde bulunabilmesine olanak sağlamıştır. Uluslararası ilişkilerin uygulayıcı aracı olarak uluslararası politikaya yön veren“diplomasi”kavramı, kapsam, boyut, araç ve yöntem bakımından her geçen gün gelişerek bugünkü halini almıştır. Diplomaside yaşanan dönüşümler ile alanı, işlevselliği ve uygulanabilirliği ile birlikte ülkelerin gündeminde yer almaya başlayan insani diplomasi, diplomasinin kazandığı yeni boyutlardan birisi haline gelmiştir. Yeni kapsamıyla insani diplomasi, Türkiye'nin dış politika stratejileri içerisinde aktif olarak yer almış ve özellikle son yaşanan Covid-19 pandemisinde dış politika stratejilerine hizmet eden araçlardan birisi haline gelmiştir. Bu çalışma, Türkiye'nin Covid-19 pandemisinde dış ülkelere yapmış olduğu tıbbi yardımların, yardımın alıcısı olan ülkeler ve AB üyesi ülkelerin basın yayın kuruluşlarında nasıl algıladığını ve nasıl yansıttığını ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada yardımların alıcısı olan ülkelerin ve AB üyesi ülkelerin basın yayın kuruluşlarında Türkiye'nin yapmış olduğu tıbbi yardımları konu alan haberler, içerik analizi yöntemi kullanılarak ait oldukları tonlara istinaden olumlu, nötr ve olumsuz olarak kodlanmıştır. Araştırmanın bulguları kapsamında yardımların alıcısı konumunda olan ülkelerdeki ve AB üyesi olan ülkelerdeki basın yayın kuruluşlarının Türkiye'nin yapmış olduğu tıbbi yardımları büyük ölçüde olumlu olarak algıladığı ve bu ölçüde yansıttığı tespit edilmiştir. Bununla birlikle Türkiye'nin yapmış olduğu yardımlara dair olumsuz değerlendirmeler ve algılamalar da bulunmaktadır. Bu noktadan hareketle Türkiye'nin Covid-19 pandemisinde diğer ülkelere göndermiş olduğu tıbbi yardımların kamu diplomasisi genelinde ve insani diplomasi özelinde önemli bir yeri olduğunu ancak olumsuz tondaki haberler göz önüne alındığında tek başına yeterli olmayacağını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
With the globalization process and technological developments, communication between people and societies has accelerated without the distinction of time and space. This transformation, which accelerated interpersonal interaction, has reached international dimensions over time, allowing societies to have expanding relations with each passing day. The concept of“diplomacy”, which guides international politics as the implementing tool of international relations, has developed day by day in terms of scope, size, means and methods and has become what it is today. With the transformations experienced in diplomacy, humanitarian diplomacy, which has started to be on the agenda of countries with its field, functionality and applicability, has become one of the new dimensions gained by diplomacy. With its new scope, humanitarian diplomacy has been actively involved in Turkey's foreign policy strategies and has become one of the tools that serve foreign policy strategies, especially in the recent Covid-19 pandemic. This study is designed to demonstrate how Turkey's medical assistance to foreign countries in the Covid-19 pandemic is perceived and reflected in media outlets of the countries that receive the aid and the eu member states. In the study, the news about turkey's medical aid in the media outlets of the countries that are the recipients of the aid and the media outlets of the EU member states were coded positively, neutrally and negatively according to the tones to which they belonged using the content analysis method. Within the scope of the findings of the study, it was found that media outlets in countries and EU member states that are recipients of aid largely perceive and reflect turkey's medical assistance as positive. However, there are negative assessments and perceptions of Turkey's assistance. From this point on, it is possible to say that turkey's medical aid sent to other countries in the Covid-19 pandemic has an important place in public diplomacy and in humanitarian diplomacy, but it will not be enough on its own, given the negative tone.