COVID-19 pandemisi döneminde yumuşak güç, kamu diplomasisi ve ulus markalama ilişkisinin mukayeseli bir değerlendirmesi: Çin ve Türkiye örnekleri
A comparative evaluation of the relationship between soft power, public diplomacy and nation branding during the COVID-19 pandemic period: Cases of China and Turkey
- Tez No: 775007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEB ÇAĞLIYAN İÇENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
COVID-19 pandemisinin, siyasi, ekonomik, diplomatik ve sosyolojik açılardan küresel çapta etkileri olmuştur. Pandeminin doğurduğu kriz ortamında, ülkeler arası diplomatik temaslar pandemi önlemleri nedeniyle asgari düzeye inmiş, kıt olan medikal malzemelere yönelik rekabetçi politikalarda artış gözlemlenmiştir. Bu gibi olağanüstü kriz anlarında, uluslararası siyasette iş birliği ve yardımlaşmaya ihtiyaç artmaktadır. Ülkelerin insani değerlere atıfla gerçekleştirdikleri dış yardımlar aracılığıyla, ülke adına olumlu bir imaj oluşturulmaya ve böylece (yumuşak) güç elde edilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada yumuşak güç unsuru olan kamu diplomasisi ve ulus/ülke markalama faaliyetleri pandemi krizi çerçevesinde ele alınmaktadır. Çalışmanın temel meselesi, pandemi krizi esnasında yürütülen kamu diplomasisi ve ulus/ülke markalama faaliyetlerinin, faaliyetleri yürüten ülkelerin ulus marka algılarında, imajlarında ve yumuşak güçlerinde nasıl değişimler meydana getirdiğidir. Vaka analizi yöntemiyle Çin ve Türkiye örnekleri üzerinden bu değişimler incelenmektedir. İki ülkenin uygulamış olduğu kamu diplomasisi ve ulus/ülke markalama faaliyetlerinin öncelikle hedef ülkelerin elitleri ve kamuoyları üzerinde, genel manada ise uluslararası arenada oluşturduğu yansımalara ek olarak Anholt-Ipsos ve Brand Finance Küresel Marka Endekslerindeki sıralamalarının mukayesesi, incelenen değişimi hem nitel hem de nicel olarak ölçmeyi mümkün kılmaktadır. Buna göre, virüsün çıkış yeri olması nedeniyle imajı zedelenmesine rağmen Çin'in yumuşak gücünü olumlu etkileyen kamu diplomasisi faaliyetlerini yürüttüğü, Türkiye'nin ise yoğun faaliyetleriyle yumuşak gücünü artırdığı hâlde ulus marka algısı ölçümlerinde marka algısını artıramadığı görülmektedir. Bu durum ulus/ülke markalaması açısından eksikliğin olduğunun bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has had effects on a global scale in political, economic, diplomatic and sociological terms. Diplomatic contacts between countries were reduced to a minimum due to pandemic measures, and an increase in competitive policies for scarce medical supplies has been observed in the crisis environment caused by the pandemic. In such extraordinary moments of crisis, the need for cooperation and solidarity in international politics increases. Countries try to create a positive image and thus gain (soft) power via foreign aid with references to humanitarian values. This study discusses public diplomacy and nation branding activities as a soft power element within the framework of the pandemic crisis. The main focus of the study is the changes caused in nation brand perceptions, images, and soft power of the countries that carry out public diplomacy and nation branding during the pandemic crisis. These changes are examined through the cases of China and Turkey with the case study method. In addition to the effects of the public diplomacy and nation branding activities of the two countries primarily on the target countries' elites and public opinion and generally in the international arena, a comparison of the rankings of the two countries in Anholt-Ipsos Nation Branding and Brand Finance Global Indexes makes measuring the examined change both qualitatively and quantitatively possible. Hence, the study finds out that China's public diplomacy activities positively affect its soft power despite its damaged image being the virus's origin. And Turkey could not improve its brand perception in nation brand perception indexes, although it enhanced its soft power with its intense activities. This situation indicates a deficiency in terms of nation/country branding.