Türk katılım bankacılığında karlılığı belirleyen faktörler
Factors determining profitability in Turkish participation banking
  1. Tez No: 732549
  2. Yazar: NASSIR MAHAMAT ADOUM DOUTOUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM HAKAN ERGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ekonomimizin ayrılmaz bir parçası olan bankacılık, uzun yıllardır sürdürdüğü geleneksel faaliyetine, dünya genelinde 1972 yılında Türkiye'de ise 1985 yılında faaliyete başlayan İslami bankacılık ile farklı bir ivme kazanmıştır. Tüm bankacılık türleri için olduğu kadar, katılım bankaları için de karlılık önemli konular arasındadır. Bu çalışmada, 2009-2020 arası Türk bankacılık sektöründe faaliyette bulunan özel sermayeli katılım bankalarında karlılığın belirleyicileri, En Küçük Kareler ve Genelleştirilmiş En Küçük Kareler Yöntemleri kullanılarak panel veri analizi ile incelenmiştir. Çalışma sonuçları özel sermayeli katılım bankaları karlılığının, banka büyüklüğü, yabancı para cinsinden kullandırılan fonlar, Euro efektif satış kuru ve ihracattan pozitif, enflasyon ve GSYIH'dan ise negatif yönde etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Banking which is an inseparable part of our economy, gained a different acceleration in traditional activities which it has been continuing for many years. Islamic banking started its operations in 1972 throughout the world and in 1985 in Turkey. Profitability is among the important issues for participation banks as well as for all types of banking. In this study, the determinants of profitability in private equity participation banks operating in the Turkish banking sector between 2009 and 2020 were examined by panel data analysis using Least Squares and Generalized Least Squares Methods. The results of the study show that the profitability of private capital participation banks is positively affected by the size of the bank, the funds provided in foreign currency, the Euro effective selling rate and exports, while it is negatively affected by İnflation and GDP.