Dirençli lateral epikondilit olgularında radial tünel sendromu varlığının ultrasonografik ve elektrofizyolojik olarak değerlendirilmesi
Ultrasonographic and electrophysiological evaluation of radial tunnel syndrome in patients with resistant lateral epicondylitis
- Tez No: 732548
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÜLKÜ AKARIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Dirençli lateral epikondilit (LE) olgularında elektrofizyolojik ve ultrasonografik değerlendirme, özel testler ve posterior interosseöz sinire (PİS) yapılan tanısal enjeksiyon testiyle radial tünel sendromu (RTS) sıklığını belirlemek; ultrasonografiyle (USG) özel testlerin LE ve RTS tanısındaki rolünü araştırmak Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 18-65 yaş arasında, 6 aydan uzun dirsek ağrısıyla başvuran ve LE tanısı konulan 32 olgu dahil edildi. Olguların klinik öyküleri alındı, demografik verileri kaydedildi. Global ağrı, dizabilite ve yaşam kaliteleri değerlendirilerek, el kavrama kuvvet ölçümleri yapıldı. Elektrofizyolojik değerlendirme sonrası özel testler sırasındaki ağrı skorları kaydedildi. Ultrasonografik değerlendirme karşılaştırmalı olarak yapıldı. Sırasıyla PİS ve lateral epikondile yapılan lidokain enjeksiyonu sonrasındaki ağrı skorları kaydedildi. Bulgular: Semptomatik taraf PİS enine kesit alanı (EKA) ortalaması 3,32±1,43 mm2 'yle asemptomatik taraftan (2,35±0,76) ve Froshe arkı proksimalindeki PİS antero-posterior (AP) çapı 1,22±0,40 mm'yle asemptomatik taraftan (1,04±0,38) anlamlı derecede yüksek saptanmıştır. Ultrasonografi kontrolüne göre 17 olgu RTS tanısı alırken; eşik değere göre 23 ve PİS enjeksiyon testi sonrası 14 olguya (%43,8) RTS tanısı konmuştur. Semptomatik ortak ekstansör tendonda (OET) anlamlı derecede fazla saptanan bulgular sıklık sırasına göre diffüz heterojenite, komşu kemik irregüleritesi ve fokal hipoekoik alanlardı. En sık grade-2 doppler aktivitesi gözlenmiş, semptomatik OET'de kalınlık belirgin olarak artmıştır. Tüm provokatif testler LE tanısında anlamlıyken, RTS tanısında sadece Cozen testi anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Dirençli LE ile yüksek oranda RTS birlikteliği olabileceği, ayırıcı tanıda fizik muayene ve elektrofizyolojik çalışmaların yetersiz kalacağı gösterilmiştir. Radial tünel sendromu düşünüldüğünde ultrasonografik incelemelerin yapılması önemli olup, PİS EKA ve AP çapındaki değişim en önemli bulgular olsa da tanıda referans test olan PİS blokajı kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the frequency of radial tunnel syndrome (RTS) in patients with resistant lateral epicondylitis (LE) by electrophysiological and ultrasonographic evaluation, special tests and diagnostic injection onto the posterior interosseous nerve (PIN); to investigate the role of special tests and ultrasonography (USG) for the diagnosis of LE and RTS Material and Methods: 32 patients aged 18-65 years, presented with elbow pain longer than 6 months and diagnosed with LE, were included. Clinical histories and demographic datas were recorded. Global pain, disability and quality of life were evaluated; hand grip strengths were measured. Pain scores during special tests were recorded after electrophysiological evaluation. Ultrasonographic evaluation was done comparatively. Pain scores after lidocaine injection onto PIN and into lateral epicondyle were recorded, respectively. Results: The symptomatic side mean PIN cross-sectional area (CSA) (3,32±1,43 mm2 ) and antero-posterior (AP) diameter (1,22±0,40 mm) in the proximal to Froshe arch compared with asymptomatic sides were significantly higher. 14 patients (43.8%) diagnosed with RTS after injection test. Significantly more common findings of common extensor tendon (CET) were diffuse heterogeneity, bone irregularity and focal hypoechoic areas, in order of frequency. Most frequent doppler activity was grade-2, the thickness of CET was increased. While all provocative tests were significant for LE, only the Cozen test was found to be significant for RTS. Conclusion: RTS may accompany resistant LE with high rate, physical examination and electrophysiological studies will be insufficient in the differential diagnosis. Considering RTS, although the change in PIN CSA and AP diameter are the most important findings of ultrasonographic examinations, PIN injection should be used as gold standard.