Jet-grout enjeksiyon uygulamalarında uçucu kül katkılı çimento bazlı harçların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of cement based mortars with additional fly ash in jet-grout injection applications
- Tez No: 732562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geoteknik mühendisliğinde karşılaşılan zayıf zeminlerin iyileştirilmesinde sıklıkla jet grout yöntemine başvurulmaktadır. Bu çalışma kapsamında, jet grout enjeksiyonunda kullanılan çimento bazlı harç karışımlara 4 farklı uçucu kül, farklı oranlarda ikame edilerek harç karışımları elde edilmiştir. Deneysel çalışma kapsamında, 4 farklı uçucu kül (UK-1, UK-2, UK-3 ve UK-4) ve uçucu küllerin çeşitli oranlarda (%0, %5, %10, %15 ve %20) çimento yerine ikame edilmesiyle hazırlanan 20 adet farklı harç karışımından 3,7 ve 28 günlük kür süreleri için her birinden 3'er adet numune olmakla birlikte toplamda 180 adet silindirik numune hazırlanmıştır. Hazırlanan tüm silindirik numunelere 3,7 ve 28 gün süre ile oda sıcaklığı koşullarında su tankı içerisinde kür işlemi uygulanmıştır. Kür işlemlerinin ardından mekanik özelliklerin saptanabilmesi için numunelere; serbest basınç dayanımı testi, UPV ölçümü ve çökelme (bleeding) deneyi yapılmıştır. Deneyler ve ölçümler sonucunda grafikler elde edilmiştir. Elde edilen grafikler hem kendi arasında hem de birbirleri ile kıyaslanarak genel sonuçlara ulaşılmıştır. Hazırlanan gerilme-şekil değiştirme grafikleri kullanılarak numunelerin elastisite modülü değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Jet grout method is frequently used in the improvement of weak soils encountered in geotechnical engineering. Within the scope of this study, mortar mixtures were obtained by substituting 4 different fly ash in different ratios to cement-based mortar mixtures used in jet grout injection. Within the scope of the experimental study, 4 different fly ash (UK-1, UK-2, UK-3 and UK-4) and fly ash in various proportions (0%, 5%, 10%, 15% and 20%) were used in cement. A total of 180 cylindrical samples were prepared, with 3 mixtures each for 3,7 and 28 days curing periods from 20 different mortar mixtures prepared by substituting them. Curing process was applied to all prepared cylindrical mixtures in a water tank at room temperature conditions for 3, 7 and 28 days. In order to determine the mechanical properties after the curing processes, the mixtures; unconfined compressive strength test, UPV measurement and bleeding test were performed.The elastic modulus values of the mixtures were estimated using the stress- strain graphs prepared.