Kondromalazi patella tanılı hastaların tedavisinde %5 dekstroz proloterapinin etkinliği
Effectiveness of 5% dexstrose prolotherapy in the treatment of patients diagnosed with chondromalacia patella
  1. Tez No: 732561
  2. Yazar: YUNUS BURAK BAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
AMAÇ: Kondromalazi patella tanılı hastalarda ev egzersiz programı eşliğinde uygulanan %5 dekstroz proloterapinin etkinliğini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza tek merkezli ve prospektif olarak etik kurul onayı alındıktan sonra başlandı. En az 3 aydır diz ağrısı olan, anamnez, fizik muayene ve görüntüleme tetkikleri sonrası kondromalazi patella (KP) tanısı konulmuş 18 yaş üzerinde, tedavi olmayı kabul eden 54 hasta bilgisayar temelli randomizasyon şemasına uygun olarak dekstroz proloterapi grubu (DPG, n:27) ve serum fizyolojik grubuna (SFG, n:27) ayrıldı. Hastaların çalışma ölçütleri ile değerlendirilmeleri tedavi öncesi, 3, 6 ve 24. haftalarda yapıldı. Proloterapi enjeksiyonu grubundaki hastalara 0, 3 ve 6. haftalarda olmak üzere diz çevresinde presyonla hassasiyet gösteren ligament ve tendonların insersiyolarına (medial kollateral ligament proksimal ve distali, lateral kollateral ligament proksimal ve distali, medial ve lateral koronar ligament, kuadriseps tendonu ve patellar tendon) her bir hassas noktaya 0,5-1 ml olacak şekilde %5 dekstroz periartiküler olarak uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara ise aynı şekilde 0, 3, 6. haftalarda toplamda 3 kez serum fizyolojik ile enjeksiyon tedavisi uygulandı. Tüm gruplara ev egzersiz programı verildi. Hastalar 3, 6 ve 24. haftalarda global ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS), patellofemoral ağrı Patellofemoral Ağrı Şiddet Skalası (PFAŞS), fonksiyonellik Kujala Patellofemoral Skorlama Sistemi (KPSS) ve yaşam kalitesi ise Kısa Form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. BULGULAR: DPG'de 24.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, our aim is to investigate the effectiveness of 5% dextrose prolotherapy applied with home exercise program in patients with the diagnosis of chondromalacia patella. METHOD: Our study was initiated as a single-center and prospective study after the approval of the ethics committee. 54 patients over the age of 18 who had knee pain for at least 3 months, were diagnosed with chondromalacia patella after medical history, physical examination and imaging tests, and accepted to be treated, were assigned to the dextrose prolotherapy group (DPG, n:27) and saline group (SFG, n:27) in accordance with the computer-based randomization scheme left. Evaluation of the patients with the study criteria was done before the treatment, at 3rd, 6th and 24th weeks. In the prolotherapy injection group, patients were injected by the insertion points of the ligaments and tendons sensitive to compression around the knee (medial collateral ligament proximal and distal, lateral collateral ligament proximal and distal, medial and lateral coronar ligament, quadriceps tendon and patellar tendon), 0,5-1 ml of 5% dextrose was applied periarticularly to each point in the 0th, 3rd and 6th weeks. For the patients in the control grup, same treatment protocol with saline injection was performed for 3 times in the 0th, 3rd and 6th weeks. A home exercise program was given to all patients. Global pain severity was assessed with Visual Analog Scale (VAS), patellofemoral pain with Patellofemoral Pain Severity Scale (PFPSS), functionality with Kujala's Patellofemoral Scoring System (KPSS), and quality of life with Short Form- 36 (SF-36) in 3rd, 6th and 24th weeks.