Covid-19 pandemisiyle birlikte tüketicinin çevrimiçi yemek siparişinde satın alma kararını etkileyen faktörler
Factors affecting consumer buying behavior toward online food delivery services during the covid-19 pandemic
  1. Tez No: 732659
  2. Yazar: ŞAHİKA TUĞBA ÜÇKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE BAHAR IŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bilgi teknolojilerin ve internetin gelişimi ticareti de etkilemiş ve ticaretin aktörlerinin çevrimiçi ortama geçmesine neden olmuştur. Yeme-içme sektörünün çevrimiçi ticarete geçmesiyle birlikte klasik tarzda telefon aracılığıyla sipariş veren tüketiciler de çevrimiçi yemek siparişi vermeye başlamışlardır. 2019 yılının sonunda ortaya çıkan Covid-19 Pandemisi sağlıktan ticarete birçok alanda ağır tahribatlara neden olurken tüketicilerin davranışlarını ve satın alma kararlarını da derinden etkilemiştir. Covid-19 Pandemisiyle birlikte tüketicinin çevrimiçi yemek siparişi hizmetini kullanma kararını etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ve analiz edilmesi sektörde yer alan işletmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanması önem arz etmektedir. Bu minvalde bu araştırmada tüketicinin çevrimiçi yemek siparişinde satın alma kararını etkileyen faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak çevrimiçi anket tercih edilmiş ve 418 kullanılabilir anket elde edilmiştir. Verilerin yapısal eşitlik yöntemiyle analiz edilmesi neticesinde Covid-19 Pandemisiyle birlikte tüketicinin çevrimiçi yemek siparişi hizmetini kullanma kararında konfor alanı faktörünün en fazla etkiye sahip olduğu sonrasında ise bilgi faktörünün etkili olduğu tespit edilmiştir. Ancak sağlıklı menülerin Covid-19 Pandemisiyle birlikte tüketicinin çevrimiçi yemek siparişi hizmetini kullanma kararında olumlu etki beklentisinin aksine olumsuz bir etkisi olduğu keşfedilirken yemek teslim hizmetinin hijyeni ve temassız teslimat faktörleri istatiksel açıdan desteklenememiştir.
Özet (Çeviri)
The development of information technologies and the internet has also affected commerce and caused trade actors to move to the online environment. As the food and beverage industry transitioned to online business, consumers who ordered via telephone in the classical style started to order food online. The Covid-19 Pandemic, which emerged at the end of 2019, caused heavy damage in many areas from health to commerce, and profoundly affected consumers' behaviour and purchasing decisions. With the Covid-19 Pandemic, it is vital to identify and analyse the factors affecting the consumer's decision to use the online food ordering service and ensure the sustainability of the businesses in the sector. In this respect, this study it is aimed to determine the factors that affect the consumer's online food order purchasing decision. An online questionnaire was preferred as a data collection method, and 418 questionnaires were obtained. As a result of the data analysis with the structural equation method, it was determined that the comfort zone factor had the most impact on the consumer's decision to use the online food ordering service during the Covid-19 Pandemic, followed by the information factor. However, contrary to the expectation of a positive impact, the factor of healthy menus had a negative effect on the consumer's decision to use the online food order service during the Covid-19 Pandemic. The data could not support the hygiene of the food delivery service and the factors of contactless delivery statistically.