Memory and history unchained: Narration strategies in Inglourious Basterds (2009) and Django Unchained (2012)
Zincirsiz bellek ve tarih: Soysuzlar Çetesi (2009) ve Zincirsiz (2012)'de anlatım stratejileri
- Tez No: 732682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS BEHLİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Tarantino'nun son 10 senede çekilen ve hem seyirciden hem de eleştirmenlerden yoğun ilgi gören iki filmi Soysuzlar Çetesi (2009) ve Zincirsiz (2012) anlatım stratejileri üzerinden analiz edilmiştir. Post-modern bir anlayışla şekillenen birer Tarihyazımsal Üstkurmaca olarak tanımlanabilecek bu filmler Tarantino'nun sıkça uyguladığı bir hikâye anlatımı ile öne çıkmaktadır. Bu filmlerdeki anlatılar, toplumsal ve kültürel hafızalarda yer eden toplumsal travmaları ve resmi tarih anlatısını bükmektedirler. Bu çalışmada 1940'larda Yahudiler'in Adolf Hitler'i ve Nazileri bir odaya kapatıp öldürdüğü, 1860'larda Siyahi bir kahramanın at üzerinde gezip köle sahibi beyazları kovaladığı ve intikam aldığı bu filmler görsel hafıza, mekân ve karakter tasviri üzerinden bir film analizine tabi tutulmuştur. Seyircinin tarih bilgisine ve görme biçimlerine aykırı olan bu filmler üzerine yapılan bu çalışma göstermiştir ki, Tarantino'nun filmleri yönetmenin yazılı ve görsel tarihten seçtiği kavram, olay ve motifleri rastgele kolajladığı basit pastişler değillerdir. Aksine, yerleşik bilme ve görme biçimlerini önce ifşa eden ve daha sonra da bu anlatı biçimlerinin alternatiflerini gösteren üstkurmacalardır. Fakat bu üstkurmacalar basitçe“gerçek dışı”değildir. Bu filmlerde görüldüğü üzere hafıza ve tarih, sadece geçmişin bugün üzerindeki yükü olmaktan çıkarak, bugünün yeniden şekillenmesinde bir araç olarak işlevlenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Tarantino's two films, Inglourious Basterds (2009) and Django Unchained (2012), were analyzed in terms of narration strategies. These films, which could be described as Historiographic Metafiction shaped by postmodern perspective, stand out as examples to distinctive storytelling frequently employed by Tarantino. Narratives in these films bend the social traumas in cultural memories and the narratives found in history. In this study, these films, in which Jews capture and kill Adolf Hitler in 1940s, a black hero rides a horse and takes revenge on white slave owners in 1860s, were subject to a film analysis on the use of memory, space and characterization. The current study on these two films, which challenge audience's knowledge of history and ways of seeing it, has demonstrated that Tarantino's films are not just pastiches where the director arbitrarily collaged the concepts, events and motifs selected from written and cinematic history. On the contrary, they are metafictions which first expose the conventional ways of knowing and seeing, and then create an alternative to these forms of narrative. However, these metafictions are not merely“unreal”. Instead, memory and history can function as instruments to reshape the present, freed from simply being a burden of the past on the present.