Optik algılama yöntemiyle bilgisayar çıktısı programların okunması
  1. Tez No: 2295
  2. Yazar: SEMİH OMURTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA BARKANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZET Yazıcı çıktısı bilgisayar programlarını optik okuma yöntemi ile belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada bir optik sistem geliştirilmiştir. Optik sistemin, optik algılayıcı katında elde edilen elektriksel' sinyaller, tasarımlanan ve gerçeklenen bir dev re yardımıyla sayısal sinyallere dönüştürülmektedir. Kağıt üzerindeki siyah-beyaz bölgelere uygun olarak elde edilen bu sinyaller, giriş-çıkış portu < Z-80 PIO > aracılığı ile bilgisayar hafızasına yüklenmektedir. Hazırlanan bilgisayar programları ile hafız aya'- yüklenen veriler değerlendirilerek, kağıt üzerindeki yazı, resim ve benzeri şekiller belirlen mekte ve bilgisayar ekranına çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study an optical-detection system which can read printouts obtained -from printers has been developed. Electrical signals obtained from optical sensor sec tions of the system ar& converted to digital signals by means of an electronic circuit. These digital signals i which are generated according to black and white parts of the print out surface are loaded to computer memory through the input port of Z-80 PIO. Loaded data are processed by a special written computer program. Finally letters, pictures and whatever else is on the paper are detected and this figures are drawn on computer monitor.