COVID-19 and spatial preferences in residential architecture: The case of AydIn
COVID-19 ve konut mimarisinde mekansal tercihler: Aydın örneği
  1. Tez No: 732701
  2. Yazar: SEÇİL TELYAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHENK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, Aydın örneği üzerinden, COVID-19 pandemisinin ortaya çıkmasından sonra konut mimarisindeki mekânsal tercihlere odaklanmaktadır. 2019 yılında DSÖ tarafından COVID-19'un pandemi olarak ilan edilmesiyle başlayarak günlük alışkanlıkların önemli miktarlarda çevrimiçi ortamlara taşınması, geleneksel konutun işlevselliğinin, adaptasyon yeteneğinin ve müşterilerin mevcut tercihlerinin giderek daha fazla sorgulanmasına neden olmuştur. Evde geçirilen zamanın uzunluğu, sokağa çıkma yasakları ve karantina dönemlerinin alışılmadık deneyimi, bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu araştırma, Aydın'da COVID-19 pandemisini tecrübe eden konut kullanıcılarının mekansal tercihlerini, yeni normal sonrası konut tasarımındaki ihtiyaç önceliklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, şimdiye kadar literatürde incelenmiş olan doğal ışık, havalandırma, balkon büyüklüğü, iç mekandaki uyarlanabilir alan gibi talep ve sorunların mevcut konut stoğunun sadece görünen sorunları olduğunu ve bu sorunların çözülmesinin konut müşterilerini tatmin etmek için yeterli olmadığını ortaya koymuştur. Aydın örneği, ses ve ısı yalıtımının, nitelikli bir dış mekân tasarımının yalnızca varlığının değil, özellikle işlevselliğinin, altyapının farklı kullanıcı önceliklerine cevap verebilecek esneklik kabiliyetinin bu bağlamda öne çıkan unsurlar olduğunu ortaya koymuştur. Bu tez, COVID-19 pandemisinin etkisiyle birden çok eve sahip yeni bir kullanıcı profili oluşacağını, bu durumun emlak sektöründe kritik bir hareketlilikle sonuçlanabileceğini kanıtlamıştır. Araştırmanın yapılabilmesi amacıyla, daha önce uygulanmış olan anket çalışmaları kapsamlı bir şekilde analiz edilerek yeni ve özgün bir anket formu oluşturulmuş, çevrimiçi form dağıtımı ve yüzyüze uygulama ile İncirlova, Söke, Didim, Kuşadası ve Efeler bölgesindeki konut kullanıcılarına uygulanmıştır. Bu anketin sonuçlarından edinilen bilgiler ile hanehalkına ilişkin demografik bilgiler ve konut stoğunun tanımlayıcı özellikleri, sokağa çıkma ve saat kısıtlaması yasaklamaların olmadığı bir dönemde analiz edilmiştir. Bu tez, COVID-19 kısıtlamaları sonrası mekânsal tercihleri ve bu tercihlerin kullanıcıya ait önceliklerine bağlılığını araştırmaktadır. Araştırmanın sonuçları, COVID-19 pandemisi sonrası konut mimarisinde mekânsal tercihlerin hane halkının yaş aralığı ve iş sektörüne, sokağa çıkma yasakları sırasında çalışılan yer bilgisine, kapanma sürecinde zaman geçirilen aktivite önceliklerine, kullanıcının internet alışkanlığına ve karantinaya alınmış olma durumuna bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Fakat araştırma bulguları bu tercihlerin kısıtlama dönemlerinde ikamet edilen konutun mülkiyet durumuna, bu konutunun esneklik özelliklerine veya mevcut dış mekânın niteliklerine bağlı olmadığını göstermiştir. Bu çalışma, konut amaçlı yapıların planlanmasında görev alan tasarımcılar, inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar ve geliştiricilerine COVID-19 sonrası konut tasarımı konusunda fikir ve rehberlik sağlar.
Özet (Çeviri)
This thesis concentrates on the spatial preferences in residential architecture after the spread of COVID-19 through the case of Aydın. Starting with the announcement of COVID-19 as a pandemic by WHO in 2019, the movement of daily habits in considerable amounts into online environments has resulted in the functionality, adaptability, and preferences of residential clients being increasingly questioned. This unfamiliar experience of spending extended time indoors under curfews and quarantine periods forms the basis of this study. This research aims to reveal the spatial preferences of the new normal, and priorities of the residential users who experienced the pandemic to derive their needs in residential design in Aydın. The results of this research have shown that the demands which have been studied in the literature so far, such as natural light, ventilation, balcony size, and adaptability of interiors, are only apparent and common problems of the existing housing stock, and those are not enough to satisfy the residential clients. The case of Aydın has revealed that sound and heat insulation, unqualified outdoor design and its functionality, and flexible infrastructure to respond to different user priorities are the significant aspects of this context. Additionally, the thesis has proved that the COVID-19 period will bring a multiple house owner client profile that will increase the potential to buy a new house, resulting in a critical revival in the construction sector. In order to complete this research, a questionnaire is built with the help of a comprehensive analysis of existing studies, including varying questionnaires for investigation of the preferences via online and face-to-face applications. Then, by applying the constructed questionnaire to housing clients after curfews, their households' demographic information and defining features of the dwellings are gathered from clients residing in İncirliova, Söke, Didim, Kuşadası, and Efeler neighborhoods. The thesis investigates the characteristics and distribution of spatial preferences and their dependency on user priorities after the COVID-19 restrictions. The research results revealed that spatial preferences in housing architecture after the COVID-19 pandemic are related to the household's age range and occupation sector, workplace conditions during curfew periods, their choice of daily activity, the use of the internet, state of ever quarantined. On the other hand, this research also proved that residential clients' preferences are not dependent on the ownership status of the dwelling, the flexibility features of their current home, or the quality of their existing outdoor space during restriction periods. This study provides a better understanding and guidance on residential design after the COVID-19 process for designers, companies, and developers in the construction sector.