20.yy. heykel sanatında hazır nesnenin doğrudan kullanımı bağlamında hurda metalin heykele dönüşümü ve kişisel uygulamalar
Concersion of scrap metal into sculpture and personal data in the context of ready-made objects in 20 th century sculpture art
- Tez No: 732719
- Danışmanlar: DOÇ. METİN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sanat varoluşundan bu yana bulunduğu çağın en önemli değeri olmuştur. Teknolojinin hızla gelişmesi ve değişmesiyle kendisine her daim yeni imkânlar ve yöntemler bulmayı başarmıştır. Endüstri Çağı olarak bilinen bu dönem sanatın doğası gereği, toplumla etkileşim içerisine girmiş, İkinci Dünya Savaşı ve beraberinde getirdiği seri üretim alternatif sanat arayışlarına sebep olmuştur. Hazır nesneleri sanatsal objelere dönüştüren Duchamp, 'Çeşme' adlı eseriyle nesneyi, izleyici ve sanatçı arasında aracı olarak kullanmış, seyirciye eser içerisinde yaşama olanağı sunmuştur. Yürütülen bu tez kapsamında yapılan araştırmada başlangıç noktası olarak Marcel Duchamp'ın ready-made kavramı üzerinden, hurda metalin formsal özelliklerine bağlı kalarak yapılan heykel çalışmaları doğrultusunda hazır nesne kavramı incelenmiş Dadaizm'le birlikte ortaya çıkan hazır nesne kavramının, bir ifade aracı olarak sanat eserine dönüştürülme aşaması, nesne kavramının tanımı ve sanat dahilindeki işlevselliği, tarihte ilk hazır nesnenin sanat aracı olarak kullanımı ve metal heykel çalışmaları yapan sanatçılar, çeşitli sanat akımlarının hazır nesne ile olan ilişkileri, sanatçıların ifade biçimleri ve eserleri örneklerle anlatılmış, 1950 ve 1980 yılları arasındaki sanat akımları ve sanatsal faaliyetler, tez kapsamında hurda metal ile heykel çalışmaları yapan sanatçılar ve eserleri örneklerler verilerek açıklanmıştır. Bu doğrultuda; hurda metalin heykel sanatında kullanımıyla ilgili yaklaşımlar incelenmiş, çeşitli kitaplardan dergi, makale ve internet kaynaklarından yararlanılarak hurda haline gelmiş metaller kaynak tekniği kullanılarak formsal özellikleri bozulmadan kişisel uygulamalar yapılarak yeniden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Art has been the most important value of the era in which it has been located since its existence.With the rapid development and change of technology, it has always managed to find new opportunities and methods for itself. This period, known as the Industrial Age, has been in interaction with society due to the nature of art. The mass production that took place after the second World war led to the search for alternative art. Deconstructing ready-made objects into artistic objects, Duchamp used the object as an intermediary between the viewer and the artist with his work“Fountain”and offered the viewer the opportunity to live in the work. Marcel Duchamp's ready-made concept was used as the starting point for the research conducted within the scope of this thesis, the concept of a ready-made object has been studied in accordance with sculptural works made by adhering to the formal characteristics of scrap metal The definition of the concept of a ready-made object that appeared together with Dadaizim and its functionality within art, the use of the first ready-made object as an art tool in history and the relationship of various art movements with the ready-made object of artists who are working on metal sculpture, the expression forms and works of artists are described with examples, art movements and art events between dec 1950 and 1980, within the scope of the thesis, artists who make sculpture works with scrap metal, the art is explained by giving examples. In line with this; approaches related to the use of scrap metal in sculpture art have been studied, using magazines, articles and Internet resources from various books, scrap metals were re-evaluated by making personal applications without deteriorating their formal properties using the welding technique.