Siyasal iktidar ve tiyatro ilişkisi bağlamında 2000-2019 yılları arası devlet tiyatroları (İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Van, Trabzon) yetişkin oyunu repertuvarındaki değişimin incelenmesi
The relationship between political power and theater: Examination of the change in the theater play for adult repertory of state theaters (İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Van, Trabzon) between 2000-2019
- Tez No: 732789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜNDÜZ HAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türkiye'nin seçilen farklı 6 bölgesini temsilen Van, Trabzon, Diyarbakır, Ankara, İstanbul ve İzmir Devlet Tiyatroları'nın, 2000-2019 arası oyun repertuarları incelenerek siyasal iktidar ve yönetim ile ilişkisi saptanmaya çalışılmıştır. Devlet Tiyatroları'nın egemen ideolojinin tahakkümü altında kendi sanatsal özerkliğini kaybedip kaybetmediğini anlamaya ve nicel verilerle bulgulamaya çalışılmıştır. Öncelikle Devlet Tiyatrosunun arşiv dokümanlarından alınan sahnelenmiş tiyatro oyun bilgileri, seçtiğimiz farklı kategorilerce gruplandırılmış ve senelere göre ayrılmıştır. Böylelikle araştırma yaptığımız şehirlerde sahnelenen tüm oyunların tanımlamalarını yaptığımız kategorilere göre istatistikleri kronolojik olarak çıkarılarak bu çıkan sonuçlar üzerinden değişim incelenmiştir. Bu çalışmada öncelikli olarak amaç 20 yıl içinde Devlet Tiyatrosu kurumunda değişen ya da değişmeyen repertuar seçim ideolojilerini sayısal veriler ve grafikler ile çıkararak bilinmeyen gerçekleri aydınlatmaktır.
Özet (Çeviri)
The theatre play repertoires of Van, Trabzon, Diyarbakir, Ankara, Istanbul and Izmir State Theaters, which represent 6 different regions were examined between 2000-2019 and its relationship with political power and administration was tried to be determined. It has been tried to understand whether the State Theaters have lost their artistic autonomy under the domination of the dominant ideology and to find out with quantitative data. First of all, the staged theater information obtained from the archive documents of the State Theatre has been grouped into different categories we have chosen and divided on years. Thus, the statistics of all the plays staged in the cities we researched were extracted chronologically according to the categories we defined, and the change was examined based on these results. In this study, the primary aim is to illuminate the unknown facts by extracting the repertoire selection ideologies that have changed or not changed in the State Theater in 20 years with numerical data and graphics.