Analysis of air defense effectiveness of a naval task group under partial and full coordination
Bir deniz grubu hava savunma etkinliğinin kısmi ve tam koordinasyon altında analizi
  1. Tez No: 732790
  2. Yazar: BALA İLKİM KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA KARASAKAL, PROF. DR. ORHAN KARASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı, bir deniz görev grubunun (TG) hava savunma etkinliğini farklı koordinasyon seviyelerinde analiz etmektir. Olay Grafikleri metodolojisi ve bileşen tabanlı kesikli olay simülasyonu modelleme teknikleri kullanılmıştır. Simülasyon modeli, bileşen tabanlı modelleme kullanımına olanak sağlayan açık kaynaklı bir java paketi olan Simkit kullanılarak oluşturulmuştur. Deniz Görev Grubu, gemiler arasında koordinasyon olmadan, kısmi koordinasyon ve tam koordinasyon var iken analiz edilmiş ve bu farklı koordinasyon politikaları birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Kısmi koordinasyon gemilerin sektörlere tahsis edilmesi ile, tam koordinasyon BMRP (iki amaçlı füze yeniden planlama) modeli ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the air defense effectiveness of a naval task group (TG) under different coordination levels. Event Graphs methodology, and component-based discrete-event simulation modeling techniques are used. The simulation model is built using Simkit, an open-source java package, which enables the use of component-based modeling. TG is analyzed under different coordination policies consisting of no-coordination, partial coordination, and full coordination within TG, then these coordination policies are compared to each other. Partial coordination within TG is provided with sector allocation, and full coordination within TG is achieved with BMRP (bi-objective missile rescheduling problem) model.