Changing power mechanisms and architecture: Metaverse and nanopass example
Değişken güç mekanizmaları ve mimarlık: Metaverse ve nanopass örneği
  1. Tez No: 732926
  2. Yazar: ŞAN YALÇIN SARABİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI VARON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Başta Endüstri 4.0 olmak üzere hemen hemen tüm mesleklerde yaşanacak değişim ve devrim, mevcut mesleklerde farklılaşmanın yanı sıra yeni mesleklerin doğmasına da yol açacaktır. Mimarlık, insan ihtiyaçlarına cevap olarak doğal olarak ortaya çıkan en temel mesleklerden biri olduğu için mimarlık dahil tüm alanlarda önemli bir etkisi olacaktır. Bu etkileşim sonucunda başta sanal dünya tasarımı olmak üzere metaverse ve web3'ün geliştireceği tüm sektörlerde mesleğin önemi ve talebi artacaktır. Sonuç olarak bu araştırmanın amacı, bilgi çağının etkisiyle değişen mesleklerden biri olan mimarlığın, yaygın bir şekilde tek olarak kabul edilen metaverse teknolojisi karşısında bu sisteme nasıl uyum sağlayabileceğini görmektir. en radikal gelişmelerden. Bu süreçte yorumlayıcı niteliksel bir analiz yapılmış ve tarih boyunca mimarlık ve kültürlerin güç ilişkileri arasında tümevarım tekniği kullanılarak bir model ortaya konulmaya çalışılmıştır. Nanopass örneği, oluşturulan modelden yapılan çıkarımlarla ne kadar uyumlu olduğu ve metaverse toplumunun ortaya çıkışının yönleri hakkında tartışmaları gündeme getirmiştir. Sonuç olarak, özellikle metaverse platformunun merkezi olmayan doğası doğal olarak güç yayılım aşamasını etkileyeceğinden, mimariye yönelik daha önce hiç görülmemiş talep ortadan kalkacaktır.
Özet (Çeviri)
The change and revolution that will be experienced in practically all professions, particularly with Industry 4.0, will lead to the birth of new professions as well as differentiation on existing professions. Because architecture is one of the most fundamental professions that emerges naturally in response to human needs, it will have a significant impact on all fields, including architecture. As a result of this interaction, the profession's importance and demand will grow in all sectors that the metaverse and web3 will develop, particularly virtual world design. As a result, the goal of this research is to see how architecture, which is one of the professions that has changed as a result of the information age, can adapt to this system in the face of metaverse technology, which is widely regarded as one of the most radical advances. An interpretative qualitative analysis was conducted during this process, and a model was attempted to be put forward using the inductive technique between the power relations of architecture and cultures throughout history. The example of Nanopass has brought up discussion about how it is compatible with the inferences made from the created model and the aspects of the emergence of the metaverse society. As a result, the never-before-seen demand on architecture will vanish, especially since the metaverse platform's decentralized nature would naturally effect the power diffusion stage.