Mardin ilinde katı atık yönetim planı
Solid waste management plan in Mardin
  1. Tez No: 732963
  2. Yazar: MERVE YÜCESOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; çevre ve insan sağlığı açısından risk oluşturan ve yönetimsel açıdan ciddi bir sorun haline gelen 'katı atık' problemine dikkat çekmek ve kurumsal düzeyde Mardin Büyükşehir Belediyesi (MBB) örneğinden hareketle; katı atık yönetimi (KAY) konusundaki planlama ve uygulama süreçlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasının hazırlanması sürecinde; yazılı ve görsel kaynaklar ile internet kaynakları taranmış, MBB'nin tabi olduğu kanun, yönetmelik ve yönergeler incelenmiş ve alan çalışmasında; Mardin bölgesindeki yetkili ve sorumlu kişilerle yüz yüze görüşülmüş ve bölgedeki katı atık yönetimi faaliyetleri incelenerek kapsamlı bir saha araştırması yapılmıştır. Bu doğrultuda, öncelikle atık ve katı atık tanımları yapılmış, İlimize ait mevcut atık yönetimi özetlenmiş, mevcut atık durumu ve katı atık miktar ve karakterizasyonu ortaya konulmuştur. Oluşan katı atıklar, çeşitli bertaraf yöntemleri açısından değerlendirilmiştir. Katı atık yönetim sistemi için gelecek yıllara ait nüfus ve katı atık projeksiyon hesaplamaları ve mevcut atık durumu ortaya konulmuştur. Ayrıca, tez çalışması ve sonucunda katı atıkların toplaması, taşınması, geri dönüşüm, geri kazanım sistemleri için en doğru katı atık yönetim sisteminin tespitine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is attention to the problem of 'solid waste', which poses a risk to the environment and human health and has become a serious administrative problem and based on the example of Mardin Metropolitan Municipality (MBB) at the institutional level to reveal the planning and implementation processes on solid waste management. During in this study; written, visual and internet resources were scanned, laws, regulations and directives were examined. In the field study; face-to-face interviews were conducted with authorized and responsible persons in the Mardin region, and a comprehensive field survey was conducted by examining the solid waste management activities in the region. In this direction, first of all, waste and solid waste definitions were made, the current waste management of our city was summarized, two different solid waste characterizations as winter and summer months were presented and the solid wastes formed were evaluated in terms of various disposal methods. For the solid waste management system, the future population and waste projection calculations of the region and the current waste situation were presented. In addition, the most appropriate solid waste management system components for the most suitable solid waste collection and transportation systems have been implemented as a result of this study.