Economic and commercial feasibility study of agricultural insurance in Togoapplication and success
Togo'da tarım sigortasının yapılabilirliğinin mali ve ekonomik analizi: Uygulama ve başarı koşulları
- Tez No: 732962
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Ziraat, Insurance, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Togo'da üreticilerin tarım sigortası taleplerinin belirlenmesi ve bu talebi etkileyen faktörlerin ortaya konması amacıyla yapılan bu çalışmanın birincil verileri ülkedeki beş farklı üretim bölgesinden temel gıda üreticileri,ticari ürün üreticileri ile kümes hayvanları yetiştiricilerini temsilen seçilen toplam 456 adet işletmeciyle 2021 yılında yapılan anketlerden elde edilmiştir. Araştırma; fiyatların oynaklığı, pazarlama, kuraklık ile hastalık ve zararlarla mücadeleyi üreticilerin karşılaştıkları en önemli sorunları olarak ortaya koymuştur. Ülkede üreticilerin büyük bir bölümünün (%63) tarım sigortası konusunda ya hiç bilgisinin olmadığı ya da çok az bilgiye sahip olduğu, %67,76'sının tarım sigortası yaptırmak istediği, riskten kaçınma istekliliği, krediye erişim imkanı, tarım dışı faaliyet gelirin bulunması tarım sigortası yaptırmayı etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir. Üye olmak isteyenlerin ortalama ödemek istediği prim tutarı 6454.693 CFA'dır (ortalama yıllık gelirin %0,37'si ve ilk %52,19'luk gelirlerin yıllık gelirinin ortalamasının %1,63'ü). 0.000'lık bir P değeri ile, bir tasarruf hesabına sahip olmak ile tarım sigortası yaptırma arzusu arasında güçlü bir ilişki (Phi = 0.624) vardır. Yanı sırada. üreticilerin gelirini ise işletmecinin yaşı ile üretim deseni önemli ölçüde sigorta alımı ile ilişkili olduğunu ortaya konmuştur (P-değeri 0.05'ten düşük). Bu araştırma, çiftçilerin sigorta beklentilerini, uyma veya uymama nedenlerini ve sigorta tutumlarını açıklayan faktörleri vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study's goal is to highlight the demand for agricultural insurance in Togo while examining the elements that influence its uptake decision. To do so, a national survey of food crop, cash crop, and poultry farmers was conducted in all 5 economic regions. The 456 data acquired via a questionnaire in 2021 were processed and analysed using comparison and regression tests, yielding significant results. According to the statistics, 67.76% of participants want agriculture insurance. The average amount of the premium of those wanting to subscribe is 6454.693 CFA (0.37% of the mean annual income, and 1.63% of the mean of the annual income of the first 52.19% incomes). With a P-value of 0.000, there is a strong relationship (Phi = 0.624) between the possession of a saving account and the desire to uptake agricultural insurance. Price volatility, marketing, drought, and crop or animal diseases and pests are the most common obstacles they face in their agricultural activity. 63% of the farmers in Togo have little or no knowledge of insurance. Risk aversion, access to credit, income from non-agricultural activities, etc. are variables that are correlated with the willingness to take out agricultural insurance. The study also revealed that farm revenue is affected by age and type of farming, as well as insurance uptake with a P-value less than 0.05. This research highlighted farmers' insurance expectations, reasons for adherence or non-adherence, and factors explaining their insurance attitudes.