Ethics and trauma in Angela Carter's the Magic Toyshop and Heroes and Villains
Angela Carter'ın Kahramanlar ve Kötüler ve Büyülü Oyuncak Dükkanı'nda travma ve etik
  1. Tez No: 733094
  2. Yazar: MUHANAD ADNAN ABDULRAHEEM AL-HAYALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALI MOHAMMADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, travma kavramı ve literatürde ortaya çıkışını tartışmak amaçlanmaktadır. Ayrıca, bu kavram, Angela Carter'ın Heroes and Villains (Kahramanlar ve Kötüler) ve (Büyülü Oyuncak Dükkanı) The Magic Toyshop adlı edebi eserlerinde kullanılmıştır. Travma kavramının tanımının geleneksel tefsirinden farklı olarak ele alındığı bu edebi eserlerde, karakterin davranışını şekillendirmede travmanın ve sonrasında ortaya çıkan bu travmanın etkisinin yeni bir tefsiri sunulmuştur. Ek olarak, bu eserlerde, travma kavramının işlenmesi doğru ve ayrıntılı bir şekilde incelendiğinde, travmanın tefsirinin farklı görüşleri ve bakış açıları içerdiği görülür. Bu çalışmada, Büyülü Oyuncak Dükkanı ise ayrıntılı olarak incelenmiş olan ilk edebi eserdir. Bu edebi eserde, karakteri şekillendirmede travmanın önemi hakkında kapsamlı bir tartışma sunulur. Ayrıca, travma deneyiminin ortaya çıkmasında kadın baskısının etkisine ve özellikle de kadın karakteri üzerindeki etkisine ayrıntılı bir argüman sunulmuştur. Kahramanlar ve Kötüler adlı edebi eserde travma deneyimini güçlendirmede cinsiyetin rolü incelenmiştir. Bu tartışma konusu, romanda geçen olaya ayrıntılı atıflarla desteklenmektedir. Bunun yanı sıra, bu konu, ana karakterin toplumdan beklentisi ve artan travma deneyiminin etkileriyle nasıl başa çıktığı ve travma perspektifinden ele alınır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the concept of trauma and its appearance in literature. It will apply this notion to the literary production of Angela Carter's Heroes and Villains and The Magic Toyshop. This inquiry presents a novel interpretation of the effect of trauma and its aftermath in shaping the character's conduct in these literary works that are different from the traditional interpretation of the definition of this concept. Also, it includes different perspectives and views in scrutinizing the accurate and detailed elaboration of trauma. The first literary work that is going to be analyzed in detail is The Magic Toyshop. It provides an extensive discussion of the weighs up of trauma in shaping the character of this literary production. It supplies an elaborated argument to the effect of women oppression in originating the experience of trauma, especially its effect on the female character. It scrutinizes the role of gender in amplifying the experience of trauma in the literary work Heroes and Villains. This discussion is substantiated with detailed references to the event of the novel. Besides, it will tackle this issue from the perspective of trauma and how the main character deals with the expectation of society and copes with the repercussion of the intensifying experience.