Mikrotremor yöntemi kullanılarak yüksek yapıların incelenmesi
Investigation of highrise buildings by using mikrotremor method
  1. Tez No: 733114
  2. Yazar: HÜMEYRA KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Birinci derece deprem bölgesi içinde yer alan İzmir ili, sismik risk araştırmaları açısından büyük öneme sahiptir. İzmir Körfezi'nin doğusunda bulunan Bayraklı İlçesi'nde, geçmiş yıllarda yerel zemin koşullarının incelenmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda, depremin yapılar üzerindeki etkisinin çok büyük olabileceği belirlenmiştir. Yapı-zemin ilişkisinin tespitinde kullanılan hasarsız yöntemlerden en önemlilerinden birisi mikrotremor yöntemidir. Bu yöntem yardımıyla özellikle binanın istenilen katlarındaki veya zemindeki hâkim titreşim periyodu büyük bir hassasiyetle belirlenebilmektedir. Bu çalışma kapsamında Folkart Kulesi A Blok'ta, her katta 40 dakika süreyle mikrotremor ölçümleri alınmıştır. Toplanan bu veriler binaların dışında alınan ve yerel zemin koşulunu temsil eden verilerle birlikte değerlendirilerek olası rezonans riskinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Verilere, Geopsy yazılımı kullanılarak HVSR yöntemi ile H/V eğrileri elde edilmiştir. Buna ek olarak her üç bileşenin (K-G, D-B, Düşey) etkisi de ayrı ayrı incelenmiş spektrumları elde edilerek yorumlanmıştır. Binanın her katına ait hâkim titreşim periyodu belirlenmiştir. Ayrıca 2017 ve 2020 yıllarında meydana gelen iki farklı depremin Bayraklı'da oluşturduğu en büyük yatay ivme değerleri kullanılarak yapı sağlamlık analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, binanın statik projesine uygun olarak inşa edildiği, ölçülen yapı periyotları ile projenin uyumlu olduğu ve tüm katlarının meydana gelen en büyük yatay ivme değerlerine dayanıklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
İzmir province, which is in the first-degree earthquake zone, has a great importance in terms of seismic risk studies. As a result of the studies carried out in the past years to examine the local ground conditions in Bayraklı District, which is in the east of İzmir. Bayraklı, it has been determined that the effect of the earthquake on the structures may be very large. One of the most important non-destructive methods used in the determination of the structure-ground relationship is the microtremor method. With the help of this method, the dominant vibration period, especially on the desired floors of the building or on the ground, can be determined with great precision. Within the scope of this study, microtremor measurements were taken for 40 minutes on each floor in Folkart Tower A Block. It is aimed to determine the possible resonance risk by evaluating these collected data together with the data taken outside the buildings and representing the local ground condition. H/V curves were obtained with the HVSR method using Geopsy software. In addition, the effects of all three components (N-S, D-W, Vertical) were interpreted by obtaining their spectra, which were analyzed separately. The dominant vibration period of each floor of the building has been determined. In addition, structural strength analysis was carried out using the largest horizontal acceleration values created by two different earthquakes that occurred in 2017 and 2020 in Bayraklı. When the results obtained were evaluated, it was concluded that the building was constructed in accordance with the static project, the measured building periods were compatible with the project, and all floors were resistant to the greatest horizontal acceleration values.