Bina salınım karakterlerinin mikrotremör yöntemi ile tespiti ve risk seviyelerinin belirlenmesi
Determination of building vibration characteristics using the microtremor method and assessment of risk levels
- Tez No: 952723
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHEYR KAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, mevcut yapıların deprem güvenliği açısından dinamik özelliklerinin mikrotremör yöntemiyle belirlenmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın temelinde, yapıların doğal salınım periyotlarının tespiti ve zeminle etkileşimi dikkate alınarak, yapı-zemin rezonans riski ve yapısal risk faktörlerinin sınıflandırılması yer almaktadır. Mikrotremör yöntemi, yapıların doğal titreşim periyotlarını belirlemek için düşük frekanslı çevresel titreşimleri kullanarak, herhangi bir fiziksel müdahale gerektirmeden ölçüm yapabilen ekonomik ve etkili bir yaklaşımdır. Bu yöntem, özellikle zeminle yapı arasındaki etkileşimin incelenmesinde önemli bir araçtır. Yapıların salınım karakteristikleri, zeminlerin doğal titreşim periyotlarıyla karşılaştırılarak rezonans riski değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu riskler doğrultusunda, yapıların deprem sırasındaki potansiyel performansları hakkında yorumlar yapılmaya çalışılmıştır. Mikrotremör ölçümlerine ek olarak, zemin sınıflaması ve yapısal analizler için yardımcı olarak sismik yöntemler ve yapı radarı kullanılmıştır. Çalışma, İzmir, Aydın ve Manisa illerinde 20 farklı yapı üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, deprem güvenliği açısından yapıların performansını değerlendirmek ve bölgedeki yapı stoğuna yönelik risk haritalaması oluşturmaya yardımcı olması için önemli veriler sunmaktadır. Sonuçlar, yapı-zemin rezonans analizleri, yapıların güçlendirilmesi için gerekli stratejilerin belirlenmesi ve katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the dynamic characteristics of existing buildings in terms of earthquake safety using the microtremor method. The basis of the study involves identifying the natural vibration periods of buildings and classifying building-soil resonance risks and structural risk factors by considering the interaction between the building and the soil. The microtremor method is an economic and effective approach that can measure the natural vibration periods of buildings using low-frequency environmental vibrations without requiring any physical intervention. This method is particularly important for examining the interaction between the soil and the building. The vibration characteristics of buildings were compared with the natural vibration periods of the soils to evaluate the resonance risk. Additionally, based on these risks, attempts were made to provide insights into the potential performance of the buildings during an earthquake. In addition to microtremor measurements, seismic methods and ground-penetrating radar were used to assist with soil classification and structural analysis. The study was conducted on 20 different buildings in İzmir, Aydın, and Manisa provinces. The findings provide crucial data for assessing the performance of buildings in terms of earthquake safety and creating risk maps for the building stock in the region. The results aim to contribute to building-soil resonance analysis, the identification of necessary strategies for strengthening buildings, and further improvements.