Hipofiz adenomlu bireylerde aerobik eğitim ile birlikte yapılan kuvvetlendirme eğitimi ve yoganin biyokimyasal faktörler, fiziksel performans ve yaşam kalitesine etkilerinin incelenmesi
Effects of aerobic training combined with strengthening training and yoga on biochemical factors, physical performance and quality of life in people with pituitary adenoma
  1. Tez No: 733123
  2. Yazar: ESRA DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hipofiz adenomu yetişkin primer beyin tümörleri arasında %15 ile en sık üçüncü görülen tümördür. Semptomları hipofiz bezinin hormon düzenleme fonksiyonu dolayısıyla geniş bir spektrum dahilindedir. Farklı popülasyonlarda farklı egzersiz tiplerinin etkinlikleri ile ilgili çalışmalar mevcut olsa da, hipofiz adenomlu bireylerde egzersiz uygulaması içeren çalışmaların eksikliği gözlenmektedir. Bu eksiklikten yola çıkarak, bu çalışmada hipofiz adenomlu bireylerde aerobik eğitim ile birlikte uygulanan kuvvetlendirme eğitimi ve yoganın, biyokimyasal faktörler, fiziksel performans ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Randomize çapraz geçişli olarak planlanan bu çalışmaya 10 Hipofiz adenomlu hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak, aerobik egzersizler ile birlikte kuvvetlendirme egzersizlerinin uygulandığı 1. grup (ortalama yaş 5213.50 yıl), yoganın uygulandığı 2. grup (ortalama yaş 41.8014.05 yıl) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her bir grupta 6 haftalık egzersiz uygulamasının ardından 2 hafta ara verildi. Aranın ardından 2. gruba aerobik egzersizler ile kombine kuvvetlendirme egzersizleri, 1. gruba ise yoga uygulandı. Her iki egzersiz programının başında ve sonunda değerlendirmeler uygulandı. Biyokimyasal faktörler (IL6, IL1beta ve TNFalfa) Human ELISA kitleri ile, fiziksel performans Süreli Kalk Yürü Testi (SKYT) ile, yaşam kalitesi Beyin Kanserinin Fonksiyonel Değerlendirmesi (BKFTD) ile, uyku Pittsburg Uyku Kalitesi Indeksi (PUKI) ile, yorgunluk Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile, seksüel fonksiyon Kadın Cinsel Fonksiyon Indeksi ve Uluslararası Cinsel İşlev Indeksi-5 (KCFI, IIEF-5) ile, anksiyete ve depresyon Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) ile, kognitif düzey Montreal Kognitif Değerlendirme Ölçeği (MOCA) ile değerlendirildi. Çalışma sonunda, her iki egzersiz yaklaşımının da IL6, IL1beta ve TNFalfa düzeylerini değiştirmediği görüldü(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Pituitary adenoma is the third most common tumor with 15% among adult primary brain tumors. Its symptoms are broad spectrum due to the hormone-regulating function of the pituitary gland. Although there are studies on the effectiveness of different types of exercise in different populations, there is a lack of studies involving exercise in individuals with pituitary adenoma. Based on this shortcoming, the aim of this study is to examine the effects of strength training and yoga applied together with aerobic training on biochemical factors, physical performance and quality of life in individuals with pituitary adenoma. Ten patients with pituitary adenoma were included in this randomized crossover study. The patients were randomly divided into 2 groups as the 1st group (mean age 5213.50 years) in which aerobic exercises were applied together with the strengthening exercises, and the 2nd group in which yoga was applied (mean age 41.8014.05 years). After the break, strengthening exercises combined with aerobic exercises were applied to the 2nd group, and yoga was applied to the 1st group. Evaluations were performed at the beginning and end of both exercise programs. These assessments were evaluated by biochemical factors (IL6, IL1beta, and TNFalpha) with Human ELISA kit, physical performance with Timed Up and Go Test (TUG), quality of life with Functional Assessment of Brain Cancer (FACT-br), sleep with Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), fatigue with Fatigue Severity Scale (FSS). Sexual function was assessed with the Female Sexual Function Index and the International Sexual Function Index-5 (FSFI, IIEF-5), anxiety and depression with the Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD), and cognitive levels with the Montreal Cognitive Rating Scale (MOCA). At the end of the study, it was observed that both exercise approaches did not change IL6, IL1beta and TNFalpha levels (p>0.05).