Üriner kateter öz bakım yönetimi ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of the Turkish version of the urinary catheter self-care management questionnaire
  1. Tez No: 733124
  2. Yazar: DUYGU SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, Üriner Kateter Öz Bakım Yönetimi Ölçeğini oluşturan Üriner Kateter Öz Yeterlik Ölçeği ve Üriner Kateter Öz Yönetim Ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması amacıyla metodolojik tipte planlandı. Örneklemi 18-65 yaş aralığında, üroloji ile beyin ve sinir cerrahisi kliniklerinde tedavi gören, en az 28 gündür üriner kateterizasyon uygulanan gönüllü 101 hasta oluşturdu. Veriler hasta tanıtım formu, Üriner Kateter Öz Bakım Yönetimi Ölçeği Türkçe versiyonu ve Genel Öz Yeterlik Ölçeği ile toplandı. Üriner Kateter Öz Yeterlik Ölçeğinin Ö-İGİ 0,911, Öz Yönetim Ölçeğinin ise 0,989 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The research was planned in a methodological type in order to test the validity and reliability of the Urinary Catheter Self-Efficacy Scale and the Urinary Catheter Self-Management Scale, which make up the Urinary Catheter Self-Care Management Scale in Turkey. The sample consisted of 101 volunteer patients aged 18-65 years, who were treated in urology and neurosurgery clinics, and who used indwelling urinary catheters for at least 28 days. Data were collected with a patient information form, the Turkish versions of the Urinary Catheter Self-Care Management Scale, and the General Self-Efficacy Scale. The content validity index of the Urinary Catheter Self-Efficacy Scale was 0.911, and the Urinary Catheter Self-Management Scale was 0.989.