Analyzing the relationship between disaster risk mitigation and urban planning processes: The case study of Eskisehir city
Afet risk sakınımı ve kent planlama süreci arasındaki ilişkinin analizi: Eskişehir kenti örneği
  1. Tez No: 733178
  2. Yazar: MERVE SERT ÖZKİREMİTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı, kentlerde doğal afet riskini azaltmada kentsel planlamanın etkinliğini ve verimliliğini tartışmak ve planlama ile afet riski azaltma süreçleri arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Çalışma, özellikle afet risk analizi, mevcut imar planları ve plan uygulama süreçlerine ilişkin veri ve bilgilerden hareketle Eskişehir kentini analiz etmektedir. Eskişehir de 1999 Gölcük ve Düzce Depremleri sonrasında doğal afetlerin yıkıcılığıyla yüzleşmiş ve zarar görmüştür. 1999 depremleri, afet sonrası yara sarma politikalarının, Türkiye'deki şehirlerin afet riskini azaltmak ve yönetmek hususlarında yeterli olmayacağını göstermiştir. Bu doğrultuda, Türkiye'deki risk yönetimi ve şehir planlama sistemlerine dair bakış açısını ve ilgili mevzuatı değiştirmek için reformlar yapılmıştır. Yapılan reformlar doğrultusunda Eskişehir'de de yeni bir kentsel planlama süreci başlatılmıştır. Hazırlanan tez çalışması ile kentin doğal afet risk durumu dikkate alınarak, Eskişehir kentinde son dönemde yaşanan kentsel planlama süreçlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma özellikle a) kentsel planlamaya esas afet risk verilerinin ve bilgilerinin mevcudiyetini, b) afet risk verilerinin şehrin doğal afet durumunu ne ölçüde yansıttığını, c) Eskişehir'in ilgili imar planlarına esas üretilen afet risk verilerinin kapsamını ve kullanımını ve son olarak da d) imar planlarının mevcut yapılaşmaya etkilerini analiz etmektedir. Özetle bu tez, doğal afet riskine karşı dayanıklı kentler oluşturmak için kentsel planlama süreçleriyle doğal afet risk yönetim süreçlerinin koordineli bir şekilde çalıştığı kurumsal bir sistem oluşturmayı hedefleyen çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the effectiveness and efficiency of urban planning in reducing the risk of natural disasters in cities and to analyse the relationship between planning and disaster mitigation processes. The study focuses particularly on the analysis of Eskişehir case with reference to data and information on disaster risk analysis, existing urban development plans as well as the plan implementation processes. After the 1999 Gölcük and Düzce Earthquakes, Eskişehir has also faced and to a certain extent suffered the destructiveness of natural disasters. The 1999 Earthquakes have indicated that post-disaster recovery policies would not suffice to mitigate and manage disaster risks in Turkish cities. Thus reforms have been made in order to change the perspective and the legislation of risk management and urban planning in Turkey. In this direction, a new urban planning process has been initiated in Eskişehir. In this regard, this thesis aims to examine these recent urban planning processes in Eskişehir city by paying attention to natural disaster risk situation of the city. In particular, the research analyses a) the availability of disaster risk data and information as inputs to urban planning, b) the extent to which disaster risk data reflects the natural disaster situation of the city, c) the coverage and utilization of disaster risk data in related urban development plans of Eskişehir, and finally d) the impacts of urban plans on actual implementation. In summary, this thesis aims to contribute to policy-oriented studies that work for building an institutional system, in which urban planning and natural disaster risk management processes work in coordination to create resilient cities.