14-16 yaş grubu basketbolcularda theraband antrenmanının sıçrama yetisine etkisi
The effect of theraband training on jumping competition in 14-16 age group basketball players
  1. Tez No: 733182
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN SÜEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, theraband antrenmanının basketbolcuların dikey sıçrama yetisine etkisini belirlemektir. Çalışmaya yaşları 14-16 arasında değişen toplamda 20 erkek sporcu dahil edilmiştir. Bu 20 sporcu kendi içerisinde sadece basketbol idmanı yapan kontrol grubu (KG) (n=10) ve bu idmana ek olarak theraband antrenmanı yapan deney grubu (DG) (n=10) şeklinde iki ayrı gruba ayrılmıştır. Sporcular tarafından yapılan dikey sıçramanın uzunluğu, çalışmanın hemen başında ve 8 hafta boyunca uygulanan theraband antrenmanı sonrasında olmak üzere iki defa ölçülmüştür. Sporcuların dikey sıçrama uzunluklarının ön test-son testi arasındaki farkın belirlenebilmesi için Wilcoxon testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of theraband training on the vertical jump ability of basketball players. A total of 20 male athletes aged between 14 and 16 were included in the study. These 20 athletes were divided into two separate groups as the control group (KG) (n=10), who only did basketball training, and the experimental group (DG) (n=10), who did theraband training in addition to this training. The length of the vertical jump made by the athletes was measured twice, at the beginning of the training and after the theraband training applied for 8 weeks. The Wilcoxon test was used to determine the difference between the vertical jump lengths of the athletes in the pre-test and post-test.