Cebir öğretimine yönelik tasarlanan hizmet içi eğitim kursunun etkililiğinin incelenmesi: Deneysel bir araştırma
Examining the effectiveness of the in-service training course designed for algebra teaching: An experimental research
  1. Tez No: 733183
  2. Yazar: ZEYNEP POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜRBÜZ, DOÇ. DR. MESUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı cebir öğretimine yönelik tasarlanan hizmet içi eğitim kursunun, matematik öğretmenlerinin aritmetikten cebire geçişin doğasına yönelik farkındalıkları ve materyal tasarımı özyeterlik inançlarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğü'nün işbirliği ile matematik öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitim kursu tasarlanmıştır. Hizmet içi eğitim kursu bir hafta sürmüştür. Bu araştırma nicel araştırma desenlerinden deneysel araştırma modelinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 2021-2022 öğretim yılında Türkiye'nin doğu karedeniz bölgesinde bulunan bir ilde görev yapmakta olan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan matematik öğretmenleri oluşturmaktadır. Deney grubu örneklemini hizmet içi eğitim kursuna katılan 16 matematik öğretmeni oluştururken kontrol grubunu çalışmaya katılmayan 20 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerini toplamak için“Aritmetikten Cebire Geçişin Doğasına Yönelik Farkındalık Ölçeği”ve“Materyal Tasarımı Özyeterlik İnancı Ölçeği”kullanılmıştır. Kurs öncesinde ve sonrasında her iki gruba da ölçekler uygulanarak öntest ve sontest puanları elde edilmiştir. Toplanan verilerin analizinde betimsel ve kestirimsel istatistik yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar tasarlanan hizmet içi eğitim kursunun deney ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık oluşturmadığını göstermiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda konuya ilişkin yapılacak diğer akademik çalışmalara ve eğitim paydaşlarına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at observing the effectiveness of the in-service training course to be taught for the“Material design self-efficacy beliefs of mathematics teachers”in the transition from arithmetic to algebra. For this purpose, an in-service training course was prepared for mathematics teachers at Bayburt University. With this study, the effectiveness of the in-service training course will be examined. This course lasted one week. It is an experimental study. The sample of the study consists of mathematics teachers who work in a province located in the eastern black sea region of Turkey and participated in the study voluntarily in the 2021-2022 academic years. The experimental sample group comprises 16 mathematics teachers who participated in the in-service training course, while the control group consists of 20 mathematics teachers who did not take part in the study.“Perception Scale for Transition from Arithmetic to Algebra”and“Material Design Self-Efficacy Belief Scale”were used to collect the data from the study. Pre-test and post-test scores were obtained by applying these two scales to both groups before and after the course. The analysis of the collected data was done with descriptive and predictive statistical methods. It was observed that the in-service training course, prepared according to the results obtained, was not sufficiently effective. In line with the results obtained from the study, suggestions were made for other academic study methodologies on the subject and to education stakeholders.