Tarihi yapı bilgi modellemesinde yazılımlarının etkisi: Abdal Musa türbesi
The effect of software on historical building information modeling: Abdal Musa tomb
  1. Tez No: 733244
  2. Yazar: NUR TAYYİBE COŞGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kültürel mirasın korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının en temel aşaması belgelemedir. Belgeleme farklı disiplinlerden uzmanların bir araya geldiği, çok sayıda verinin toplanması ve sistematik bir şekilde düzenlenmesini gerektiren bir süreçtir. Günümüzde modern teknikler gelişerek tarihi yapıların üç boyutlu(3B) model şeklinde belgelenmesi mümkündür. Yapı bilgi modelleme (BIM) araçları sayesinde, geometrik ve geometrik olmayan verilerin tek bir dosya üzerinde toplanabildiği, çok sayıda uzmanın bir arada çalışabileceği ve 3B modellerden farklı olarak parametrik nesnelerden oluşan yeni bir sistem inşa edilmiştir. Tarihi Yapı Bilgi Modellemesi (HBIM) olarak isimlendirilen sistem ise BIM yazılımları ile parametrik nesneler oluşturarak belgelemeyi hedeflemektedir. Tez çalışması kapsamında tarihi yapılarda“belgeleme”amacıyla kullanılan BIM yazılımlarının avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Alan çalışması olarak seçilen Abdal Musa Türbesi farklı BIM yazılımlarının etkisini incelemek amacıyla Revit ve ArchiCAD yazılımlarıyla modellenmiştir. Elde edilen modellerin başarısı“veri transferi, LOD seviyeleri ve kullanılabileceği amaçlar”üzerinden test edilmiştir. Sonuç olarak, söz konusu BIM yazılımlarının tarihi yapıların belgelenmesi konusunda potansiyel taşısa da veri transferi konusunda sınırlılıklar barındırdığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The most basic way of preserving cultural heritage and transferring it to future generations is documentation. Documentation is a process where experts from different disciplines come together and require the collection and systematic organization of a large number of data. Today, with the development of modern techniques, it is possible to document historical buildings in the form of three-dimensional (3D) models. Thanks to the building information modeling (BIM) tools, a new system has been built in which geometric and non-geometric data can be collected in a single file, where many experts can work together, and which, unlike 3D models and it consists of parametric objects. The system called Historical Building Information Modeling (HBIM) aims to document it by creating parametric objects with BIM software. Within the scope of the thesis, the advantages and disadvantages of BIM software used for“documentation”in historical buildings were examined. Abdal Musa Tomb, which was chosen as a field study, was modeled with Revit and ArchiCAD software in order to examine the effect of different BIM software. The success of the obtained models has been tested on“data transfer, LOD levels and the purposes for which it can be used”. As a result, it has been revealed that although the BIM software in question has potential for documenting historical structures, it has limitations in data transfer.