Türkiye'de faaliyet gösteren ulusal ve yabancı ticari bankaların karşılaştımalı analizi
A Comparative analysis of the national and foreign commercial banks operating in Turkey
- Tez No: 73325
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bankalar, ekonomide kaynak dağılımını etkilemesi, ekonomik istikrarı etkileyecek şekilde enflasyonist baskıların şiddetlenmesine veya ekonomik durgunluğun artmasına neden olabilmesi ve bu kesimlerdeki başarısızlığın dar bir çerçevede kalmayarak tüm ekonomiye yansıması dolayısıyla mali sistemlerin omurgasını oluşturan unsur olmaktadırlar. Ekonomiye katkıları büyük olan bankaların verimli çalışması ve mali yapılarının sağlıklı olması; banka ortaklarını, yöneticilerini bankalara parasını emanet eden tasarruf sahiplerini, nakit ve gayrinakit kredi ilişkisi içinde olan şirketleri, kısa ve uzun vadeli borç veren yurtiçi ve yurtdışı mali kuruluşları, banka güvencesi ve garantisi ile taahüt altına giren veya yatırım yapan kişi ve kuruluşları, ilgili resmi kuruluşları haklı sebeblerle ilgilendirmektedir. Bu yüzden banka finansal tablolarının analizi, bankaların finansal performanslarını ölçmek ve mali yapılarındaki kuvvetli ve zayıf noktalan ortaya çıkarmak açısından son derece önemlidir. Bu çalışmanın temel amacıda dört grupta toplayacağımız ulusal ve yabancı ticari bankaların 1993-1996 dönemi mali yapılarındaki gelişimlerini ortaya koymaktır. Bu amaca uygun olarak çalışma dört bölümde hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, ticari bankacılığın tanımı yapılmış ve temel özellikleri, fonksiyonları üzerinde durularak, 1996 yılsonu itibariyle Türkiye'de faaliyet gösteren ulusal ve yabancı ticari bankalar gruplandırılmıştır. iiÇalışmanın ikinci bölümünde, ticari bankaların analiz gerekliliği üzerinde durularak, mali tablolarının içerikleri belirtilmiş ve analiz yöntemleri açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise; kamusal sermayeli ve özel sermayeli ulusal bankalar ile, Türkiye'de kurulmuş ve şube açan yabancı bankalar ve bu gruplarda yer alan ticari bankaların Türkiye Bankalar Birliği 'nin yayınlamış olduğu bilançolarından 1993-1996 dönemine ait verilerinden yararlanılarak, karşılaştırmalı ve oran analizi tekniklerinin kullanılmasıyla değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise elde edilen sonuçlar doğrultusunda ulusal ve yabancı ticari bankaların 1993-1996 dönem için karşılaştırmalı değerlendirmesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks are the financial intermediaries which form the backbone of financial systems because of the fact that they affect the distribution of sources, increase the inflationist pressures or increase the economic stagnation which in turn affect the economic stability, reflect the results of failures occuring in this area to overall economy. The stockholders of the bank, depositors, companies that are working together with a bank, other financial intermediares, both private and public, are directly interested in the banks, working efficiently with a strong financial basis. For the reasons stated above, a clear analysis of banks financial tables, accurate measure of their performance and stating the strong and weak points in their financial positions are very important. The purpose of this study is tostate the developments during 1993-1996 in the financial position of the national and foreign commercial banks which will then be grouped into four. This study, to match the purpose of the study which is explaired before, is made up of four parts. Firstly, the definition and basic functions and properties of the commercial banks were explained and the national and foreign banks which operate in Turkey by the end of the year 1996 are grouped. Secondly, the necessity for analyzing the commercial banks activities, performances etc. have been made clear and the contents of financial tables and the methods of financial analysis were explained. Thirdly, the evaluation of banks with a public or private capital and also foreign banks that also operate in Turkey were made through the use of the data published by Turkey Banks Association during 1993-1996, by the comparison and ratio analysis tecnigues. Finally, the results obtained in the third part were used for the comparison of national and foreign commercial banks during 1993 and 1996.