COVID-19 pandemi sürecinde yetişkin bireylerde ölüm kaygısı düzeyi ve etkileyen faktörler
The levels of death anxiety in adults and its affecting factors during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 733305
- Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran yetişkin kişilerde COVID-19 pandemi sürecinin ölüm kaygısına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gerekçe ve Yöntem: Çalışmaya 1 Şubat 2022 ile 30 Nisan 2022 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri 'ne başvuran ve çalışmaya katılmayı gönüllü olan 18-85 yaş arası 383 kişi dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu ve Templer Ölüm Kaygısı ölçeği ile ilgili sorular içeren anket formu uygulandı. Araştırma boyunca toplanan veriler, IBM SPSS 25.0 (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) programı ile analiz edildi. İstatistiksel olarak p0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonuçları birlikte değerlendirildiğinde, bağımsız değişken olarak belirlenen sosyodemografik değişkenlerden yaş, cinsiyet ve evde kim/kimlerle yaşadığı özelliklerinin katılımcıların ölüm kaygısı düzeylerini etkilediği görülmüştür. Diğer sosyodemografik ve klinik özellikler açısından katılımcıların ölüm kaygı düzeylerinde herhangi bir azalma ya da yükselme olmadığı sonucuna varılmıştır. Ülkemizde kişilerin bazı değişkenler (alkol, sigara kullanımı vb.) hakkında tam ve sağlıklı bilgi sahibi olmamaları ankete verdikleri yanıtların genellenebilmesini zorlaştırmaktadır. Bu bakımdan kişilerin salgın dönemlerindeki ölüm kaygısı düzeylerinin tam olarak anlaşılması ve tüm topluma genellenebilmesi için daha büyük ölçekli ve daha çok sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The study aims at determining the effect of the COVID-19 pandemic on the death anxiety in adults, who came to the Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics. Materials and Method: The sampling of the study consists of the 383 participants between the ages of 18-85, who came for treatment to the Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics between February 1, 2022 and April 31, 2022 and voluntarily participated in the study. The mean age of the participants was 42.5±14.2. The participants were 243 female (63.4%) and male 140 (36.6%). The data were collected via a sociodemographic form and Templer Death Anxiety Scale. The collected data were analyzed with the IBM SPSS 25.0 ((International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) program. 'p value' (0.05). Conclusion: When evaluating the results of the study, it was found that the sociodemographic variables, such as age, gender, and with whom they share the home has affected the death anxiety levels of the participants. Moreover, it was concluded that there was no decrease or increase in the death anxiety levels of the participants in terms of the rest of the sociodemographic and clinical characteristics. However, the fact that the people in Türkiye have full and healthy information about some variables (alcohol, smoking, etc.) makes it difficult to generalize their answers to the survey. In this respect, larger-scale and further studies are needed to fully understand the death anxiety levels of the people during pandemic periods and to generalize the findings to the whole society.