Hastanelerde SARS CoV-2 (COVID-19) virüsünün yayılımını etkileyen iklimlendirme sistemleri ve parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluate of air conditioning system and parameters affecting the risk of transmission of SARS CoV-2 (COVID-19) virus in hospitals
- Tez No: 733346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İklimlendirme sistemleri, kapalı bir ortamda sıcaklık, nem, temizlik ve hava hareketini insan sağlık ve konforuna göre ayarlayarak havanın şartlandırılmasını sağlamaktadır. SARS-CoV-2 virüsü hava yolu ile yayılabilen bir hastalık olduğundan kapalı alanlardaki hava temizliği bu süreçte daha çok önem kazanmıştır. Hastanelerde enfeksiyon kapma riski tüm hastane personeli ve hastalar açısından önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalar sonucu tüm dünyada geliştirilen birçok standart ve kılavuz mevcuttur. Yapılan bu çalışmada; Sağlık yapılarında iklimlendirmeyi sağlayan ekipmanlar incelenmiş ve tüm dünyada geçerli hastane iklimlendirme standartlarındaki temiz hava şartlarının önemli olduğu ameliyathane, izolasyon odası, yoğun bakım odası, hasta odası ve tanı/tedavi odalarının iklimlendirme parametreleri üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu mahaller için sıcaklık, bağıl nem, basınç, filtreleme, hava akışı, egzoz havası çıkış noktaları ve saatteki hava değişim sayıları gibi tasarım parametreleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Air conditioning systems provide conditioning of the air by adjusting the temperature, humidity, cleanliness and air movement in a closed environment according to human health and comfort. SARS-CoV-2 virus is a disease that can be spread by air, air cleanliness in indoor areas has gained more importance in this process. The risk of infection in hospitals is an important problem for all hospital staff and patients. There are many standards and guidelines developed all over the world as a result of studies in this field. In this study; equipments providing air-conditioning in healthcare facilities has been examined and air-conditioning parameters of the operating room, isolation room, intensive care room, patient room and diagnosis/treatment rooms, where clean air conditions in hospital climatization standards valid all over the world are important. For these spaces, design parameters such as temperature, relative humidity, pressure, filtration, air flow, exhaust air outlet points and air change per hour have been evaluated.