Betonarme bir yapıda farklı malzeme türlerinin yapının zaman tanım alanında analizi sonuçlarına etkilerinin karşılaştırılması (Ocak 2020 Elazığ Depremı örneği)
Comparison of the effects of different material types in a reinforced concrete building on the results of time history analysis (January 2020 Elaziğ Earthquake example)
- Tez No: 733367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE BAKIRCI ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ Sivrice merkez üssünde aletsel büyüklüğü 6.8 olan sığ bir deprem meydana gelmiştir. Bu depremde hasar gören yapıların incelenmesinde yaygın olan yapısal kusurlar düşük beton dayanımı, yetersiz sargılama donatısı, nervürsüz düz donatı kullanımı, yetersiz bindirme boyu olarak sıralanabilir. Ayrıca binalar arası yeterli derz miktarı bırakılmaması, yapıların giriş katlarında yeterli miktarda dolgu duvar bulunmamaması sonucu yumuşak kat oluşması olarak sayabileceğimiz nedenlerle yapısal hasarlar oluşmuştur. Bu çalışmada betonarme çerçeve sistemden oluşan bina modeli ele alınarak farklı beton dayanımı ve donatı sınıfları ile 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kullanılarak analizler yapılmıştır. Analizlerde SAP 2000 sonlu elemanlar programı yardımıyla Zaman Tanım Alanında analiz yöntemi kullanılmıştır. Beton sınıfı ve donatı sınıfı ana parametreler olarak seçilmiştir. (Beton sınıfları: C12, C20 C25 ve C30; donatı sınıfları: S220 ve S420 alınmıştır). Taban kesme kuvvetleri, tepe noktası yerdeğiştirmeleri elde edilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
On January 24, 2020, an earthquake with an instrumental magnitude of 6.8 in Elazig Sivrice center occurred. Structural defects common in the investigation of the structures damaged in this earthquake can be listed as low concrete strength, insufficient wrapping reinforcement, use of smooth reinforcement, insufficient overlap length. In this study reinforced concrete frame moıdel model analyzed by taking different concrete strengths and reinforcement classes using the 2018 Turkish Earthquake Building Code. In the analyzes, investigations were made by using the analysis method in the Time History Analysis with the help of the SAP 2000 finite element program. Concrete grades and forcement classes are the main parameters. (Concrete grades: C12, C20, C25 ve C30; reinforcement classes: S220 and S420) Base shear forces and top point displacements were obtained and investigated.