Bursa Hilâl-i Ahmer Cemiyetinin faaliyetleri (1912-1927)
Activities of Red Crescent Society in Bursa (1912-1927)
- Tez No: 733370
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Tarih, Public Administration, Social Work, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hilâl-i Ahmer Cemiyeti kurulduğu tarihten itibaren savaş, doğal afet, yangın ve bulaşıcı hastalıklar gibi felaketler karşısında daima insanların imdadına koşmuştur. Bu doğrultuda Hilâl-i Ahmer Cemiyetinin kuruluş aşaması ve beraberinde Hilâl-i Ahmer Hanımlarının hizmetleri ele alınmıştır. Hilâl-i Ahmer Cemiyetinin önemli şubelerinden biri olan Bursa Hilâl-i Ahmer Erkekler Cemiyeti ile birlikte Bursa Hilâl-i Ahmer Hanımlar Cemiyeti incelenmiştir. Buna ilaveten Bursa'ya bağlı kazalarında erken tarihlerde örgütlenerek açılmış olan şubelerin faaliyetlerinden bahsedilmiştir. Bunun yanı sıra Bursa Hilâl-i Ahmer Erkekler Cemiyeti, Bursa Hilâl-i Ahmer Hanımlar Şubesi ayrıca kazaları dâhil olmak üzere 1912-1927 yılları savaş sırası ve sonrasında yaralı veya hasta askerlere, muhacirlere-mübadillere, esirlere ve muhtaç halka yardım hizmetleri ve çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since its establishment, the Red Crescent Society has always come to the rescue of people in the face of undesirable disasters, fire and infectious diseases. In this direction, the establishment phase of the Red Crescent Society and with it. By considering the services of the Red Crescent Society ladies, the Red Crescent Society. The establishment and activities of the branches that were organized and opened in the early dates in the Bursa Red Crescent Ladies branch, which is one of the important branches of the Red Crescent Society, together with the Bursa Men's Red Crescen Society, are examined. In addition, Bursa Men's Red Crescent Society branch, Bursa Ladies Red Crescent Society branch also included assistance services to wounded or sick soldiers, immigrants-refugess, prisoners and people in need during or after the war, between 1912-1927 ınformation about their work is also given.