Kablosuz ağlarda bulut destekli yönetim sistemi ile saha sorunlarının incelenmesi ve kalite konusunda çözümler üzerinde bir çalışma
Cloud assisted approach for determining wifi problems infield deployed mesh APs- a case study for quality problems
  1. Tez No: 733378
  2. Yazar: OĞUZ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kablosuz aĞlarda ev tipi kullanıcıların sorunlarının analizi, kalite anlamında üretici ve servis sağlayıcılara çok yüksek maliyetlere sebep olmaktadır. Problemlerin tespiti, kablosuz cihazların çeşitliliği ve protokollerin çok olmasından dolayı oldukça zordur. Bu bağlamda bu tezin kapsamında kontrollü testler ile son kullanıcıların problemlerin tekrarlanması ve çözüm için gerekli verinin sağlanması için çalışma yapılmıştır. Çoğu zaman bu sorunlar yeni yazılım geliştirerek çözülmeye çalışılmaktadır. Fakat bu çözümler uzun süre gerektirmekte ve istenmeyen maliyetlere sebe oluşturmaktadır. Bunun yerine yerinde ve daha hızlı sorunlara müdahale edebilmek için bulut bilişim kullanılmaya başlanmıştır. Bulut bili şim bu anlamda iyi bir çözüm olabileceği düşünülse de bu tip bir verinin toplanması, analiz edilmesi ve tanımlanması oldukça zahmetlidir. Bu çalışmada, ev tipi kullanıcılara, kablosuz mesh çözümleri sağlayan bir üreticinin, bulut bilişim desteği ile saha problemlerinin tespiti ve çözümü için yapılan geliştirmelere örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The analysis of the WiFi problems, in terms of quality, of home users causes very high costs to manufacturers and service providers. The detection of problems is very difficult due to the variety of wireless devices and protocols. In this context, within the scope of this thesis, repetition of the problems and providing the necessary data for solutions have been made with controlled tests. Often these problems are tried to be solved by developing new software. However, these solutions require a long time and cause unwanted costs. Instead, cloud computing has started to be used to respond to on-site and faster problems. Although cloud computing can be considered a good solution to these problems, collecting and analyzing such data is quite challenging. In this study, the field problems are investigated in a controllable test environment and pro-active solutions are proposed via a cloud-based approach in this manner