Birden fazla frekansta kontrol edilebilir kablosuz sinyal zayıflatıcı
Controllable wireless signal attenuator at multiple frequencies
- Tez No: 733379
 - Danışmanlar: DR. MUHAMMAD ILYAS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kablosuz agların kullanım alanlarının artması, kablosuz istemcilerin çeşitliligi ve çoğalması ile beraber kablosuz yayın yapan cihazların performansı oldukça önem kazanmaktadır. Bu kapsamda bu ürünlerin performansını ölçme amaçlı olarak; insan eforunu, dış etkenleri ve hareketli istemcilerin yaratmış oldugu etkileri ortadan kaldırmak için, kontrol edilebilen test ortamlarına ihtiyaç duyulmuştur. Geliştirilen sistem içerisinde kontrollü olarak kablosuz istemcileri baglı oldukları erişim noktasına olan uzaklıkları simüle edilebilir, her türlü gerçek hayat senaryosu çok daha küçük bir alanda hızlıca tekrarlanabilir ve performans ölçümleri yapılabilir hale gelmiştir. Bu çalışma içerisinde 2.4 GHz ve 5 GHz dahil olmak üzere birçok frekans aralıgında performans ölçümleri için kablosuz sinyal zayıflama aralı ğı kontrol edilebilen, sistem tasarımı ve prototip amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the usage of wireless networks, the diversity and proliferation of wireless clients, the performance of wireless broadcasting devices becomes very important. In this context, in order to measure the performance of these products, there is a need for controllable, test environments to eliminate human effort, external factors and the effects of mobile clients. Within the developed system, the distance of the wireless clients to the access point to which they are connected can be simulated in a controlled manner, all real life scenarios can be repeated quickly in a much smaller area and performance measurements can be made. In this article, system design and prototype, which can be controlled wireless signal attenuation range for performance measurements in many frequency ranges including 2.4 GHz and 5 GHz, is aimed.