Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin dijital vatandaşlık düzeylerinin incelenmesi
İnvestigation of digital citizenship levels of students stundying at the faculty of sport sciences
  1. Tez No: 733433
  2. Yazar: AYKUT KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Spor Bilimleri Fakültesinde Okuyan Öğrencilerin Dijital Vatandaşlık Düzeylerinin İncelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmamızın evrenini Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinden Öğretmenlik, Antrenörlük, Rekreasyon ve Yöneticilik bölümlerinden toplam 1357 öğrenci, örneklemini 1065 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmamıza katılan, Spor Bilimleri fakültesi öğrencilerinin, 'dijital vatandaşlık' düzeylerini tespit etmek için geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılmış 18 madde 5 alt boyuttan oluşan 'Dijital Vatandaşlık Ölçeği' uygulanmıştır. Araştırmamızın ölçeği kolaylıkla ulaşabilmek açısından Google Forms üzerinden oluşturulmuş ve çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler Spss 24.00 paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the Digital Citizenship Levels of Students Studying at the Faculty of Sport Sciences. The universe of our research consists of 1357 students in total from the Department of Teaching, Coaching, Recreation and Management from the Faculty of Sport Sciences of Fırat University, and the sample is 1065 students. The 'Digital Citizenship Scale' consisting of 18 items and 5 sub-dimensions, whose validity and reliability studies were conducted, was applied to determine the 'digital citizenship' levels of the students of the Faculty of Sport Sciences participating in our research. The scale of our research was created via Google Forms and applied online in order to be easily accessible. The obtained data were evaluated in Spss 24.00 package program. The Levels of Using Digital Technologies and Political Activism on the Internet of the students participating in our study were Poor (n=78), 1.69±1.238, Moderate (n=523), 2.44±1.436, and High (n=464), 2.58.