Graham Swift'in Su Diyarı, Shuttlecock, Sonsuza Kadar ve Son İçkiler adlı eserlerinde tarihe postmodern bir yaklaşım
A postmodern approach to history in Graham Swift's Works:Waterland, Shuttlecock, Ever After and Last Orders
- Tez No: 733432
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tarih kavramı yirminci yüzyılın ikinci yarısında geleneksel yaklaşımlardan farklı bir tutumla değerlendirilmeye başlanmıştır. Geleneksel tutumdaki tarihsel bilginin doğası bir sorgulamaya tabi tutularak tarihsel bilginin güvenilirliği tartışmaya açılmıştır. Postyapısalcı kuramın etkisiyle tarihyazımı ve kurgusal tarihte dilin işlevi önem kazanarak tarihyazımının dilsel bir eylem olduğu fikri benimsenmiştir. Dolayısıyla tarihyazımında metinsellik ön plana çıkan bir unsur olmuştur. Bu postyapısalcı anlayıştan beslenen postmodern tarih kavramı tarihin dilsel bir eylem olduğunu teyit ederek tarihsel gerçekliğin göreceliğini vurgular. Bu yaklaşımın sonucu olarak postmodern anlayışta tarihsel bilgi veya gerçeklik nesnel bir olgu olamaz; ancak tarihin öznel bir doğası söz konusudur. Bu öznelliğin kaynağı olarak ise tarihçinin kendisi gösterilir. Zira her türden tarihsel metinde tarih yazarının az ya da çok izleri mevcuttur. Bu tez çalışmasında çağdaş İngiliz romanının önde gelen temsilcilerinden Graham Swift'in Su Diyarı, Shuttlecock, Sonsuza Kadar ve Son İçkiler adlı romanları postmodern söylem ışığında incelenmektedir. Swift'in romanlarında sorunsallaştırarak yansıtıp öyküsellikle ilişkilendirdiği tarih kavramı postmodern tarih anlayışı çerçevesinde irdelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde tarihyazımı, tarihsel roman, postyapısalcılık, yeni tarihselcilik ve postmodern tarihsel kurgu araştırılmaktadır. İkinci bölümde Swift'in edebi yaşamı ve tarih anlayışı hakkında bilgiler verilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Swift'in romanları metinlerarası ilişkiler ve tarihsel üstkurmaca bağlamında irdelenerek romanlardaki metinsel özellikler incelenmektedir. Çalışmanın dördüncü bölümünde postmodern gerçeklik anlayışının Swift'in romanlarındaki izdüşümleri ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the second half of the twentieth century, the concept of history began to be evaluated with a different attitude from traditional approaches. The nature of historical knowledge in the traditional attitude has been questioned and the reliability of historical knowledge has been opened to discussion. With the influence of poststructuralist theory, the function of language in historiography and fictional history gained importance and the idea that historiography is a linguistic act was adopted. Therefore, textuality has been a prominent element in historiography. The concept of postmodern history, fed by this poststructuralist understanding, affirms that history is a linguistic act, emphasizing the relativity of historical reality. As a result of this approach, historical knowledge or reality cannot be an objective phenomenon in postmodern understanding; but history has a subjective nature. The historian himself is shown as the source of this subjectivity, because there are more or less traces of the historian in all kinds of historical texts. In this thesis, Waterland, Shuttlecock, Ever After and Last Orders by Graham Swift, one of the leading representatives of the contemporary English Novel, are examined in the light of postmodern discourse. The concept of history, which Swift problematizes and reflects in his novels and associates it with narrative, is examined within the framework of the postmodern understanding of history. In the first part of the study, historiography, historical novel, poststructuralism, new historicism, and postmodern historical fiction are explored. In the second part, information about Swift's literary life and his understanding of history are given. In the third part of the study, Swift's novels are examined in the context of intertextuality and historical metafiction, and textual features in the novels are examined. In the fourth part of the study, the reflections of the postmodern understanding of reality in Swift's novels are tried to be revealed.