Akut koroner sendrom hastalarında kısıtlılık ve semptomların incelenmesi
Examination of limitations and symptoms in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 733446
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tanımlayıcı ve kesitsel araştırma, akut koroner sendrom (AKS) tanısı almış hastaların kısıtlılık ve semptomlarını belirlemek ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla planlandı. Araştırma; Şubat 2021 – Nisan 2021 tarihleri arasında Tekirdağ'da bir devlet hastanesinde kardiyoloji kliniğine başvuran hastalarda ve/veya kardiyoloji kliniğinde tedavi gören, AKS tanısı almış 160 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri“Hasta Bilgi Formu”ve“Kardiyovasküler Kısıtlılık ve Semptomlar Profili Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler IBM SPSS 22.0 versiyonu ile tanımlayıcı istatiksel yöntemler, Mann Witney U test, Kruskal Wallis test ve Spearman's korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to determine the limitations and symptoms of patients who were diagnosed with acute coronary syndrome (ACS) and to examine the affecting factors. This study was conducted between February 2021 and April 2021 with 160 (n=160) patients diagnosed with ACS who were admitted and/or had treatment in a state hospital in Tekirdağ. The data of this study were obtained using the“Patient Information Form”and the“Cardiovascular Limitation and Symptoms Profile Scale”. The obtained data were evaluated with IBM SPSS 22.0 using descriptive statistical methods, Mann Witney U test, Kruskal Wallis test, and Spearman's correlation analysis.