Bilgi güvenliği ve özcük fonksiyonları uygulamaları
Information security and hash functions
  1. Tez No: 733465
  2. Yazar: HAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bilgisayar sistemlerinin yaygın olarak kullanımı ile birlikte, sistemler üzerinde bulunan dosya ve bilgiler paylaşıma açık hale gelmiş, sistemlere telefon veya ağ ile ulaşmak mümkün olmuş, bilgisayarlar arasında bilgi alma ve gönderme, dağıtılmış sistemler ve ağlar yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında, önce bilgi güvenliği kapsamında temel ilke ve kavramlar gözden geçirişmiş, bilgisayar ve ağ güvenliği kavramları, uygulamaları, bilgi güvenliği tehditleri, bilgi güvenliği araçları, şifreleme, elektronik posta güvenliği, web güvenliği konuları anlatılmıştır. Daha sonra doğrulama kavramı ve özcük (hash) fonksiyonu konuları hakkında bilgi verilmektedir. Bilgi bütünlüğü, yani bilginin değişmediğini doğrulayan ve bilgi güvenliğini sağlayan uygulamalarda kullanılan özcük fonksiyonları anlatılmaktadır. Bilgi güvenliğine yönelik bazı saldırı türleri ve bunlara karşı savunma güçlükleri ortaya konulmaktadır. Belirlenen bilgi güvenliği saldırı türlerine karşı önlemlerde kullanılan SHA-1 (Secure Hash Algorithm) özcük algoritması ayrıntılı anlatılmaktadır. Tezde belirlenen saldırı türlerine karşı etkin olmak üzere anahtarlı özcük yöntemi adını verdiğimiz bir yöntem ortaya konmaktadır. Bu yöntem anlatılmakta ve tartışılmaktadır. Özcük değeri ve anahtarlanmış özcük değeri kullanılarak uygulama geliştirilmiştir. Uygulama, karakter veya metinden özcük değeri ve anahtarlı özcük değeri üretme, dosyadan özcük değeri ve anahtarlı özcük değeri üretme, dosya bütünlük kontrol sistemi ve veri tabanı bütünlük kontrol sistemi bölümlerinden oluşmaktadır. Tez bu uygulamaların anlatılması ve sonuç değerlendirmesi ile son bulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Bilgi Güvenliği, Özcük Fonksiyonları, Güvenli Özcük Algoritması (SHA-1)
Özet (Çeviri)
The widespread use of computer networks, in particular the INTERNET, has made network and information security of a subject of vital importance. The thesis first reviews the subject of information security, basic concepts, principles, the current pratice in network security, web and e-mail security applications. Then the subject of message integrity and authentication is reviewed along with the use use of hash functions for that purpose. Certain types of security attacks are identified pointing out the diffuculty of defending against them. The SHA-1 hash algorithm is explained in detail and a new method of keyed hash function is introduced. This method, based on the use of the SHA-1 algorithm is explained. An application of the proposed method has been developed. The program operates on different data sets which can vary from individual characters to files and to databases. The thesis ends with a discussion of the proposed method and results. KEYWORDS: Information Security, Hash Functions, Secure Hash Algorithm (SHA-1)