İTÜ Kart kullanıcı otomasyonu
İTÜ Kart user automation
- Tez No: 104059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. COŞKUN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ITUKART KULLANICI OTOMASYONU ÖZET Akıllı kart, kredi kartlannınkine benzer fiziksel özelliklere sahip olan ve kart gövdesinde yer alan tümleşik mikroişlemci sayesinde içerisinde bilgi saklayıp işleyebilen kartlara verilen genel isimdir. Akıllı kartların içindeki bu kırmıklarda değişik amaçlarla, değişik tipte veriler saklanabilir; alışverişte kullanılmak üzere para taşınabileceği gibi, sağlık ile ilgili bilgiler ve uygulamalar da güvenli bir şekilde tutulabilir. Günümüzde akıllı kartlar kimlik tanıma, bankacılık, elektronik cüzdan, ulaşım gibi pek çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde de elektronik cüzdan ve ulaşım alanlarında kullanılmaya başlanan akıllı kartların giderek yaygınlaşması beklenmektedir. Akıllı kartlar, manyetik kartlardan bin kat daha fazla bilgi depolayabilirler. Daha güvenilir oldukları gibi, birden fazla fonksiyonu gerçekleyebilmektedirler. Ayrıca ileri seviyedeki kontrol mekanizmaları sayesinde daha güvenlidirler. Ülkemizde gittikçe yaygınlaşan kullanıma sahip akıllı kart uygulamalarına bir örnek oluşturması amacıyla tez kapsamında İTÜKart projesi hazırlanmıştır. İTÜKart, üniversitelerde öğrenci ve öğretim üyelerine yönelik kimlik ve elektronik cüzdan uygulamasının bir prototipi olarak gerçeklenmiştir. Sistemin birimlerine erişim için İTÜKart sahibi olmak gereklidir. Proje iki alt bölümden oluşmaktadır: İTÜKart Yönetim Otomasyonu ve İTÜKart Kullanıcı Otomasyonu [1]. İTÜKart Yönetim Otomasyonu' nda, İTÜKart sisteminin çalışması için gerekli olan ve sadece yetkili kişilerce yapılabilecek tanımlamalar yer almaktadır. Bu program ile girilen veriler, Kullanıcı Otomasyonu ile ortak kullanılan veritabanında tutulur [1]. İTÜKart Kullanıcı Otomasyonu' nda ise, kullanıcıların web ortamında, üzerinde kart okuyucu bulunan herhangi bir makinedeki tarayıcı ile erişebileceği ders, randevu ve ödeme işlemleriyle ilgili ekranlar bulunmaktadır. Bu program, öğrenciler için Derse kayıt yaptırma, Ders programı görüntüleme, Geçmiş ve mevcut ders durumlarını izleme,. Laboratuar ve sınıf rezervasyonu yapma, xıimkanı sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Ayrıca tüm kullanıcılar için, Özlük bilgilerini görüntüleme, Ödeme bilgilerini izleme,. Şifre değiştirme fonksiyonları yazılmıştır. Bunların yanısıra, kurumlarda kullanılmak üzere, ödeme işlemlerinin yapılabildiği bir uygulama da aynı otomasyon sistemi içinde ele alınmıştır. Bu programlardaki akıllı kart ile kart okuyucunun iletişimini sağlamak üzere bir arabirim yazılımı da gerçeklenmiştir. Bu yazılımdaki fonksiyonlar çağırılarak karttaki bilgiyi okumak ve istenen bilgiyi karta aktarmak mümkündür. ÎTÜKart uygulamasında kullanılan GemClub kartı üzerinde kullanıcı numarası ve kullanıcının o an sahip olduğu kredi tutan saklanmaktadır. Verilerin güvenliği için kartın kendisi tarafından sağlanan PIN (Personal Identification Number) mekanizmasından yararlanılmıştır. Kartta tutulan her iki verinin okunması işlemi PIN, güncellenmesi işlemi ise hem PIN, hem de ilgili kayıt dosyasına ait gizli anahtar (secret key) ile korunmaktadır. Ayrıca PIN' in değiştirilmesi için de farklı bir gizli anahtar kullanılmaktadır. Kart güvenliğinin yanısıra, veritabanında tutulan, kart sahibine ait bilgilerin güvenliği de şifrelenmiş olarak saklanan kullanıcı parolaları ile sağlanmaktadır. Böylece uygulamadaki iki katmanlı koruma mekanizması ile veri güvenliğinin arttırılması amaçlanmıştır. Modüler olarak tasarlanan ÎTÜKart uygulaması bir prototip olarak hazırlandığından sadece örnek teşkil edecek birkaç temel fonksiyon ele alınmıştır. Bu yapı üzerinde, ileride ortaya çıkabilecek yeni ihtiyaçlar doğrultusunda kapsamın kolaylıkla genişletilmesi mümkündür. xu
Özet (Çeviri)
İTÜKART USER AUTOMATION SUMMARY Smart Card is the general term, which is used for cards physically similar to credit cards, having an embedded microprocessor enabling it to store and process data. Different types of data, as well as applications, can be stored in a secure way in these chips for different purposes such as keeping credit for purchase or information about the cardholder's background concerning health. Nowadays, smart cards are widely used in many areas like identification, banking, electronic purse and transportation. In Turkey, applications in electronic purse and transportation have started to show up in market, therefore smart card usage is expected to accelerate. Smart cards can store approximately a thousand times more data compared to magnetic cards. They are more reliable and can support multiple functions. Moreover they are more secure with their advanced security mechanisms. The İTÜKart project is developed as a part of this thesis for providing an example to smart card applications. İTÜKart is a prototype for a university card to be used by students, faculty, and other academic personnel as an id card and an electronic purse. It is required to have an İTÜKart card to access the units in the system. The project consists of two parts: İTÜKart Administration Automation and İTÜKart User Automation [1]. With İTÜKart Administration Automation, authorized users can access the program using their İTÜKarts and can make and maintain the definitions required for the system. The data is stored on a common database also used by the User Automation [1]. İTÜKart User Automation consists of screens, which are accessed through internet via terminals with smart card readers and internet browsers. With the help of these screens the students can. Select lessons,. View their schedules,. Display previous or current status and grades,. Reserve a lab or a classroom, etc. xiiiMoreover all users can. Display their own user information,. View payment information, Change their passwords. Apart from these functions, the payment application, which will be used by the corporations within the campus, is a part of the user automation. To provide a means of communication between the card and the reader an interface software is also developed during this thesis work. It is possible to read or update the data on the card by calling the methods of this interface. In the İTÜKart application, the user id of the cardholder and the amount of credit that the cardholder has are stored on the GemClub card. The PIN mechanism of the card itself is used for guaranteeing data security. Read operation on these data is protected by PIN whereas the update operation is protected by both the PIN and the secret key related to the record file. Furthermore a different secret key is required for updating the PIN on the card. The security of the data in the database, which is directly related to the cardholder, is accomplished through the encrypted user password in the user definition. This two- layered protection mechanism used in the application ensures data security. Because the system is designed as a prototype on a modular basis, only some basic functions of university cards are implemented. This structure can easily be expanded to meet future needs. xiv