Akdağmadeni orman işletme sahasındaki orman varlığının uzaktan algılama yöntemleriyle değişim analizi
Change analysis of forest existence in Akdağmadeni forest operating site with remote sensing methods
- Tez No: 733469
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Uzaktan Algılama teknolojisi; nitel ve nicel değişimleri saptama, değişimleri analiz etme, neden-sonuç ilişkisini ortaya çıkarma gibi avantajlarıyla geniş bir kullanım sahasına sahiptir. Uzaktan algılamanın etkin bir şekilde kullanıldığı alanlardan birisi de ormancılık faaliyetleridir. Ormancılık faaliyetlerinin planlı bir şekilde sürdürülebilmesi ve bu faaliyetlerin sağlam bir zeminde yürütülebilmesi için değişim analizleri oldukça önemlidir. Bu değişimlerin tespit edilmesi, önceki değişimlerle kıyas edilmesi ve geçmişe dayanarak ileriye dönük bir öngörünün ortaya çıkması uzaktan algılama yöntemleriyle mümkün hale gelmektedir. Bu çalışmada Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Akdağmadeni Orman İşletme Müdürlüğü'nde 1995 ve 2020 yılları arasında ormanlık alanlarda meydana gelen değişimler incelenmiştir. Çalışma alanına ait Landsat uydu görüntülerine kontrollü sınıflandırma uygulanmış ardından sınıflandırma sonrası karşılaştırma yöntemiyle değişim analizi yapılmıştır. Değişim matrisi incelendiğinde 226160.1 ha'lık çalışma alanının 76894.434 ha'lık kısmında arazi kullanım sınıfında değişimin olduğu görülmektedir. Değişim analizi neticesinde çalışma alanında 1995 yılında 83765.2 ha olan Orman Alanı'nın 3162.849 ha azalarak 2020 yılında 80602.3 ha olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Remote Sensing technology; It has a wide range of uses with its advantages such as detecting qualitative and quantitative changes, analyzing changes, revealing cause-effect relationships. One of the areas where remote sensing is used effectively is forestry activities. Change analysis is very important in order to maintain forestry activities in a planned manner and to carry out these activities on a solid ground. It is possible to detect these changes, compare them with previous changes, and make a prediction based on the past with remote sensing methods. In this study, changes in forest areas between 1995 and 2020 in Akdağmadeni Forestry Operations Directorate affiliated to Kayseri Regional Directorate of Forestry were examined. Controlled classification was applied to the Landsat satellite images of the study area, and then the change analysis was performed by post-classification comparison method. When the change matrix is examined, it is seen that there is a change in land use class in 76894.434 hectares of the 226160.1 hectares study area. As a result of the change analysis, in the study area it was concluded that the Forest Area, which was 83765.2 hectares in 1995, decreased by 3162.849 hectares and became 80602.3 hectares in 2020.