Kurumsal yönetişimin insan kaynakları politikalarına ve uygulamalarına etkisi
Corporate governance impact of on human resources policies and practices
- Tez No: 733470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, kurumsal yönetişimin temel ilkeleri olan şeffaflık, adillik, hesap verebilirlik ve sorumluluğun insan kaynakları politikalarına ve uygulamalarına etkisi incelenmektedir. Bunun yanında, bir firmanın kurumsal yönetişim ilkelerini benimsemesi sonucunda sahip olduğu kurum kültürü ve insan kaynakları politikalarının personel ve yöneticiler açısından kurumdaki yansımaları araştırılmaktadır. Araştırma, kurumsal yönetişim uygulaması bulunan firmaların insan kaynakları departmanında çalışan personel ve yöneticilerini kapsamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan mülakat tekniği kullanılmıştır. Bu görüşme tekniği ile araştırmacının görüşme öncesinde hazırladığı araştırma konusu ile ilgili soruları içeren bir protokol oluşturulmuştur. Firmalarla yapılan mülakatlar sonucunda kurumsal yönetişim ilkelerinin benimsenmesinin, personel ve yöneticiler arasındaki etkin iletişim sayesinde gerçekleştiği anlaşılmıştır. Kurumsal yönetişim sürecinin iyi yönetilmesi sonucunda insan kaynakları departmanında aksaklıklar yaşanmadığı ve kurum çalışanlarının işlerinde daha motive olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of transparency, equitability, accountability and responsibility, which are the basic principles of corporate governance, on human resources policies and practices are examined. Besides, the reflections of the corporate culture and human resources policies that a company has as a result of adopting corporate governance principles in terms of personnel and managers are investigated. The research covers the personnel and managers working in the human resources department of companies with corporate governance practices. The interview technique, which is one of the qualitative research methods, was used in the research. With this interview technique, a protocol including questions about the research topic prepared by the researcher before the interview was created. As a result of the interviews with the companies, it was understood that the adoption of the corporate governance principles was realized through the effective communication between the personnel and the managers. As a result of the good management of the corporate governance process, it was understood that there were no problems in the human resources department and that the employees of the institution were more motivated in their work.