Karma belirtili olan ve olmayan major depresif bozuklukta disosiyatif belirtiler ve çocukluk çağı travmalarının incelenmesi
Examination of disocitive symptoms and childhood traumas in mixed and non-matched major depressive disorder
- Tez No: 733515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAY ÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Karma özellikli depresyon, majör depresif bozukluk için tüm kriterleri karşılayan ve yükselmiş ruh hali, grandiyözite, her zamankinden daha konuşkan olma, fikir uçuşmaları veya yarışan düşünceler, enerji artışı veya amaca yönelik etkinlik artışı, uyku ihtiyacında azalma, riskli etkinliklere aşırı katılma şeklindeki manik/hipomanik semptomlardan en az üçünü içeren depresyon dönemini ifade etmektedir. Literatürde disosiyatif belirtilerin ve çocukluk çağı travmalarının majör depresyon ve/veya bipolar afektif bozukluk hastalarında kötü prognoz faktörü olduğu gösterilmiş olup karma belirtili depresyon hastalarının değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı disosiyatif belirtiler ve çocukluk çağı travmalarının karma belirti olan ve olmayan majör depresyon hastalarıyla karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmamıza ilk atak Majör Depresif Bozukluk tanısı alan 100 hasta dahil edildi. Hastalar Hipomani Belirti Listesi-32 (HCL-32) ölçeği kullanılarak karma özellikli olan grup ve pür depresyon grubu olarak iki gruba ayrıldı. Depresyon şiddetini belirlemek için Hamilton Depresyon Ölçeği, disosiyatif belirtileri sorgulamak amacıyla Disosiyasyon Ölçeği (DIS-Q) ve çocukluk çağı travmalarını araştırmak amacıyla Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28) kullanıldı. Karma özellikleri olan ve olmayan iki depresyon grubu disosiyatif belirtiler ve çocukluk çağı travmaları bakımından karşılaştırılarak, karma belirtiler ile çocukluk çağı travmaları ile disosiyatif belirtiler arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Karma özellik gösteren depresyon ile pür depresyon grubu arasında yaş ortalaması bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,032). Cinsiyet, eğitim durumu, ailede duygudurum bozukluğu öyküsü, geçmiş kendine zarar verme ve intihar girişimi öyküsü, HAM-D, CTQ-28-28 toplam ve alt ölçek, DIS-Q toplam ve alt ölçek puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Mixed depression; At least three of the manic/hypomanic symptoms that meet all criteria for major depressive disorder and include elevated mood, grandiosity, being more talkative than usual, flight of ideas or racing thoughts, increased energy or goal-directed activity, decreased need for sleep, excessive participation in risky activities denotes a period of depression. In the literature, it has been shown that dissociative symptoms and childhood traumas are poor prognostic factors in patients with major depression and/or bipolar affective disorder, and there is no study evaluating patients with mixed symptom depression. The aim of our study is to compare dissociative symptoms and childhood traumas with major depression patients with and without mixed symptoms and to examine the relationship between them. Material and Methods: 100 patients diagnosed with first episode Major Depressive Disorder were included in our study. Using the Hypomania Symptom List- 32 (HCL-32) scale, the patients were divided into two groups as the mixed-featured group and the pure depression group. The Hamilton Depression Scale was used to determine the severity of depression, the Dissociation Scale (DIS-Q) to question dissociative symptoms, and the Childhood Trauma Scale (CTQ-28) to investigate childhood traumas. Two depression groups with and without mixed features were compared in terms of dissociative symptoms and childhood traumas, and the relationship between mixed symptoms and childhood traumas and dissociative symptoms was examined. Results: When the cases with mixed depression and the cases with pure depression were compared in terms of mean age, a statistically significant difference was found between the two groups (p=0.032). No statistically significant difference was found between the mixed depression and pure depression groups in terms of other sociodemographic data, clinical characteristics, scale total scores and subscales. Conclusion: According to our study results, it was determined that patients with mixed features were diagnosed with their first depressive episode at an earlier age than patients in the pure depression group. Although there was no difference between patients with mixed and non-mixed depression in terms of dissociative symptoms and the presence of childhood traumas, it was observed that mixed symptoms increased as dissociative symptoms increased. In addition to dissociative symptoms and childhood traumas, there is a need for comprehensive studies investigating other clinical features that may be associated with the presence of mixed symptoms and other clinical variables that predict mixed symptoms in a larger patient sample.