Fabrication and characterization of composite electrodes for the hybrid / electric vehicles applications
Hibrit / elektrikli araç uygulamaları için kompozit elektrot imalatı ve karakterizasyonu
- Tez No: 733521
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BEDİR, DOÇ. DR. ABDULCABBAR YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda, otomobil endüstrisinde gaz emisyonlarını azaltmak için önemli araştırmalar yapılmıştır. Bu açıdan elektrikli araçlar için yakıt pili, lityum iyon pil ve süper kapasitör gibi enerji depolama malzemelerinin geliştirilmesi büyük ilgi gördü. Bu tezde, süperkapasitör uygulamalarında kullanılabilirliklerini ve performanslarını araştırmak için çeşitli elektrotlar, elektrolitler ve akım toplayıcılar üretilmiştir. Metalik yüzeyleri kaplamak ve Ni, Sn ve Cu bazlı modifiye elektrotlar elde etmek için elektrodepozisyon ve termal oksidasyon yöntemleri kullanıldı. Performanslarını test etmek için, modifiye elektrotlar, susuz (iyonik sıvı) ve sulu (nötr, alkali ve asidik) elektrolitlerde döngüye edildi. Metal oksit bazlı elektrotlar, bir çelik akım toplayıcı üzerindeki iyonik bir sıvıdan katodik kaplama yoluyla elde edildi. Uygulanan voltajdaki değişimlere göre filmlerin kimyasal özellikleri ve morfolojisi incelenmiştir. Asimetrik esnek süperkapasitörler, modifiye elektrotlar ve dokumasız grafit (tekstil) elektrotlar kullanılarak üretildi. Paslanmaz çelik akım toplayıcının korozyon/bozulma davranışı, farklı elektrolitlerde polarizasyondan sonra tavlanmış ve işlenmemiş çelik ağ elektrotlarının performansı karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu çalışmalar, ucuz yöntemlerle üretilen elektrotların otomobil uygulamalarında kullanım için dikkate değer bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, significant research effort has been made in the automobile industry to reduce gas emissions. In this respect, developing energy storage materials for electrical vehicles, such as fuel cells, lithium-ion batteries and supercapacitors received great attention. In this thesis, various electrodes, electrolytes and current collectors were produced to investigate their usability and performance in supercapacitor applications. Electrodeposition and thermal oxidation methods were used to coat metallic surfaces and obtain Ni, Sn and Cu-based modified electrodes. To test their performance, modified electrodes were cycled in non-aqueous (ionic liquid) and aqueous (neutral, alkaline and acidic) electrolytes. Metal oxide-based electrodes were grown via cathodic coating from an ionic liquid on a steel current collector. The chemical properties and morphology of the films were examined with respect to changes in the applied voltage. Asymmetric flexible supercapacitors were fabricated using the modified electrodes and nonwoven graphite (textile) electrodes. The corrosion/deterioration behavior of the stainless-steel current collector was studied by comparing the performance of annealed and untreated steel mesh electrodes after polarization in different electrolytes. These studies indicated that electrodes produced by inexpensive methods show remarkable potential for use in automobile applications