Gaziantep ili bağlarında botryosphaerıa geriye ölüm hastalığına neden olan türler ile fungal endofitler arasında in vitro antagonistik ilişkilerin saptanması
Determination of in vitro antagonistic relationship between the species causing botryosphaeria dieback disease and fungal endophytes in the vineyards of Gaziantep province
  1. Tez No: 733529
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT SONER AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yıllarda Türkiye ve dünya bağlarında, asma gövde hastalıklarıyla sıkça karşılaşılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Gaziantep bağlarında Botryosphaeria Geriye Doğru Ölüm Hastalığı'na yol açan fungal patojenleri saptamak ve fungal endofitlerin bu patojenlerle antagonistik ilişkilerini araştırmaktır. Sörvey çalışması İslahiye, Nurdağı ve Şahinbey ilçelerinde bulunan 51 bağda, Eylül 2020'de yürütülmüş, hastalık çıkışı ve yaygınlığı ortaya konmuştur. Fungal izolatlar klasik ve moleküler yöntemlerle tanılanmıştır. Patojenisite testleri kontrollü koşullarda, tüplü asma fidanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Patojenik ve endofitik türler arasındaki antagonistik ilişkiler PDA (patates dekstroz agar) besi yerinde ikili kültür testiyle belirlenmiştir. Sonuçlara göre, incelenen tüm bağlarda lokal kuruma, geriye doğru ölüm ve apopleksi belirtilerine rastlanmış, bölgedeki ortalama hastalık çıkışı %1.2 olarak hesaplanmıştır. Tanı çalışmaları ve patojenisite testleri bölgedeki bağların asma gövde hastalıklarıyla ilişkili Biscogniauxia, Botryosphaeria, Cytospora, Diatrype, Diplodia, Eutypa, Neoscytalidium, Phaeoacremonium, Seimatosporium ve Kalmusia türleri ile enfekteli olduğunu göstermiştir. Acremonium, Aspergillus, Alternaria, Aureobasidium, Cladosprium, Entoleuca, Epicoccum, Fusarium, Penicillium, Phoma, Quambalaria ve Sordaria türlerinin endofitik karakterde olduğu bulunmuştur. İkili kültür testlerinde, Penicillium fructuariae-cellae'nın ortalama 3.3 – 22.7 mm'lik inhibisyon zonuyla çoğu asma gövde patojenlerine antagonistik olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, asma gövde hastalıklarının mücadelesinde yeni fungal biyokontrol etmenlerini geliştirmek için endofitik Penicillium'lara daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, grapevine trunk diseases are frequently encountered in the vineyards of Turkiye and in the world. The aims of the study were to detect fungal pathogens causing Botryosphaeria Dieback Disease pathogens in the Gaziantep vineyards and to investigate antagonistic associations of fungal endophytes with fungal trunk pathogens. Survey study was conducted in 51 vineyards located in Şahinbey, Nurdağı and Islahiye counties in September 2020 and the disease prevalence and incidence were revealed. Fungal isolates were identified with classic and molecular methods. Pathogenicity tests were performed on potted grapevine plants in acclimatized conditions. The antagonistic associations between endophytic and pathogenic species were determined by dual culture test in PDA (potato dextrose agar) medium. According to results, local drying, dieback and apoplexy symptoms were observed in all the vineyards inspected and the mean disease incidence in the region was calculated as 1.2%. Identification studies and pathogenicity tests indicated that the vineyards located in the region were infected with the species; Biscogniauxia, Botryosphaeria, Cytospora, Diatrype, Diplodia, Eutypa, Neoscytalidium, Phaeoacremonium, Seimatosporium and Kalmusia being associated with grapevine trunk diseases. Acremonium, Aspergillus, Alternaria, Aureobasidium, Cladosprium, Entoleuca, Epicoccum, Fusarium, Penicillium, Phoma, Quambalaria and Sordaria species were found to be endophytic characteristics. Penicillium fructuariae-cellae was found to be antagonistic (with average 3.3-22.7 mm inhibiton zone) on most of the grapevine trunk pathogens in dual culture tests. These results suggest that more attention should be paid for endophytic Penicillia to improve novel fungal biological control agents for the management of grapevine trunk diseases.