Atıl arazilerin tarımsal üretime kazandırılmasında uzman görüşleri üzerine bir araştırma: İzmir ili örneği
A research on expert opinions in attracting abandonent lands to agricultural production: Izmir province
- Tez No: 733557
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'de 24 milyon hektar tarım alanının 2 milyon hektarı atıl durumdadır. Kamu elinde bulunan atıl arazi varlığının oldukça yüksek olması ve bunun yanı sıra üretici elindeki arazilerin de çeşitli sebeplerden dolayı sürekli olarak atıl duruma düşmesi, alternatif üretici profilleri arayışını zorunlu kılmıştır. Bu çalışmanın amacı hazine bünyesinde yer alan arazilerin tarımsal üretime kazandırılmasında uzman görüşlerinin saptanmasıdır. Bu kapsamda İzmir İli Ziraat Mühendisleri Odasına kayıtlı üye sayısından yola çıkılarak 67 üye 67 üye olmayan toplam 134 uzman ile görüşülmüştür. Görüşülen uzmanların %87,3'ü tarımsal üretim yapmak istediklerini belirtirken %12,7'si üretim yapmak istemediklerini belirtmiştir. Uzmanların kendilerinde ya da ailelerinde tarımsal arazi bulunanların oranı %49,3'tir. Uzmanların atıl arazilerde üretim kararı almasında kiraya verilen arazinin yanı sıra girdi hibe desteği, alım garantisi, işletme kurulumu için kredi ve hibe desteği etkili olabilecek en önemli faktörlerdir. Arazi Edindirme Kurumunun kurulması durumunda görev ve yetkileri konusunda uzmanlar, tarım ürünleri piyasasını izlemeli, Sorunlu tarım arazileri için proje yapmalı/teklif etmeli, Arazi hareketliliğinin takibini üstlenmeli ifadelerine yüksek oranda katılım göstermiştir. Kurulması planlanan arazi edindirme kurumunun hiçbir kesime ve kişiye menfaat sağlamayacak şekilde tarafsız ve denetimli olması, tüm işlemlerini şeffaflık ilkesi gözeterek kamuoyu ile paylaşması gerekir. Tarım arazilerinin devlet tarafından tek elden yönetilmesi ve uzman ellere verilmesi tarımsal üretim planlaması ve yönetilmesi açısından çok önemlidir. Bu alanlarda arz talep dengesine göre üretim planlanmalı. Tarımsal yatırım, üretim ve ihracatın daha güvenli yapılabilmesi ve tarımsal üretimin sürekliliğinin sağlanması için Türkiye'de ziraat mühendislerinin tarımsal üretime yönlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The recent data shows that 2 million hectares of 24 million hectares of agricultural land in Turkey are idle. The fact that the state-owned idle land is quite high and the significant part of farmer's lands remain idle for various reasons necessitated the search for alternative producer profiles. This study aims to determine the experts' opinions on the use of state-owned idle lands in agricultural production. Based on the number of registered members of the Izmir Chamber of Agricultural Engineers, a total of 134 experts, 67 members, and 67 non-members were interviewed. 87.3% of the interviewed experts stated that they wanted to do agricultural production while 12.7% stated that they did not want to produce. 49.3% of the interviewed experts have agricultural land belonging to themselves or their families. In addition to leasing conditions, input support, purchase guarantee, credit conditions, and amount of agricultural subsidies for business establishment are the most important factors that can be effective in the decision of the experts to produce on idle lands. In the case of the establishment of the Land Acquisition Authority, experts highly agreed with the statements 'must monitor the agricultural products market', 'conduct/offer projects for idle agricultural lands', 'undertake the monitoring of land mobility' regarding the duties of the institution. The land acquisition institution that is planned to be established must be impartial and supervised in a way that will not benefit any community or individual, and must share all its transactions with the public by observing the principle of transparency. The idle agricultural lands should be managed only by the government. Transferring these lands to experts is important in terms of agricultural production management. In these projects, agricultural production should be planned by considering the supply-demand balance. Agricultural engineers in Turkey should be encouraged to participate in agricultural production in order to ensure the continuity of agricultural production and increase agricultural investment, production, and export.