Social commerce adoption based utaut model for consumer behavior: Iraq small and medium enterprice
- Tez No: 733566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHADİ M. HİLLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp, Linkedln gibi sosyal medya, en önemlisi e-ticaret alanı olmak üzere birçok alanda toplumu etkileyebilen güçlü ve yeni iletişim araçlarıdır. Tanınmış modern medya ve edebiyat çalışmalarının dünyanın çeşitli yerlerinde sosyal medyanın gelişim ve kullanım uygulamalarının hızını ve hacmini genel olarak belgelemeye çalıştığı yer. Ve özellikle ve münhasıran Irak'taki Arap anavatanında ve ayrıca önceki medya, literatür ve araştırmalar, sosyal medyanın sonuçlarını ve etkilerini sistematik olarak analiz etmeye çalıştı, çünkü bu uygulamalar için meydana gelen büyük gelişme ve çok sayıda kullanıcı. onlar için tartışmalı ve takdire şayandı. Arap anavatanındaki sosyal medya, geçtiğimiz yıllarda yalnızca Irak'ta büyük bir büyüme sergiliyor. Irak'ta elektronik ticaret hızla artıyor. Durumda olduğu gibi, sosyal medya kullanımı ve ağların kullanımı. Sebepleri bilerek ve çeşitli engelleri araştırarak, gelişmelerinin nedenlerini bulmak için elektronik ticareti incelemek. Burada, bu makale için temel bir model olarak UTAUT modelini kullanarak, Irak'taki elektronik ticaret web sitelerini ve kullanıcı davranışlarını inceleyerek, iletişim web sitelerinin elektronik alışveriş üzerindeki etkilerini araştırıyoruz. Iraklı kurumsal tüketicilerden ve çevrimiçi ticaret şirketlerindeki çalışanlardan 100'den fazla yanıt toplamak için çevrimiçi nitel bir anket veya e-anket icat edildi. Ayrıca, verilerin analizi sonucunda ortaya çıkan iletişim web sitelerinin etkilerini kontrol eder. Ve bu çalışma, Irak'ta elektronik alışverişte önemli rol oynayacak sosyal medya kullanımını etkilemeyi amaçlamaktadır. Ve bu sonuçlar, işletmeler için sosyal medyanın kullanımını geliştirmek için elektronik parça satıcılarına modern bir rehberlik sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Social media such as Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp, Linkedln are powerful and new communication tools that are able to influence society in many areas, the most important of which is the field of e-commerce. Where well-known modern media and literary studies try to document the speed and volume of development and usage applications of social media in various parts from the world in general. And in the Arab homeland in particularly, and exclusively in Iraq, as well as previous media, literature and research attempted to systematically analyze the results of social media and their affects because the great development that took place for these applications and the huge number of users for them was controversial and admirable. The social media in the Arab homeland is great growth exhibit during past years, exclusively in Iraq. Electronic commerce in Iraq is increased quickly. As is the case, social media usage and usage of networks. By knowing the motives and investigating the various obstacles, studying electronic commerce to find out the reasons for its developments. Here we conduct exploring impacts communication web sites usage on electronic shopping by studying users behaviors intentions and websites of electronic commerce in Iraq by using UTAUT model as a basic model for this paper. A qualitative questionnaire online or e-questionnaire was invented to collect more 100 responses from Iraqi enterprise consumers and employees in online commerce companies. Also, it check the impacts of communication websites resulted by analysis of data. And this study aims to find out the affecting usage social media which will play significant roles on electronic shopping in Iraq. And these results will provide a modern guidance to electronic part dealers for enhancement the utilization of the social media for businesses. studies try to document the speed and volume of development and usage applications of social media in various parts from the world in general. And in the Arab homeland in particularly, and exclusively in Iraq, as well as previous media, literature and research attempted to systematically analyze the results of social media and their affects because the great development that took place for these applications and the huge number of users for them was controversial and admirable. The social media in the Arab homeland is great growth exhibit during past years, exclusively in Iraq. Electronic commerce in Iraq is increased quickly. As is the case, social media usage and usage of networks. By knowing the motives and investigating the various obstacles, studying electronic commerce to find out the reasons for its developments. Here we conduct exploring impacts communication web sites usage on electronic shopping by studying users behaviors intentions and websites of electronic commerce in Iraq by using UTAUT model as a basic model for this paper. A qualitative questionnaire online or e-questionnaire was invented to collect more 100 responses from Iraqi enterprise consumers and employees in online commerce companies. Also, it check the impacts of communication websites resulted by analysis of data. And this study aims to find out the affecting usage social media which will play significant roles on electronic shopping in Iraq. And these results will provide a modern guidance to electronic part dealers for enhancement the utilization of the social media for businesses.