Modeling of PV panel and investigation of MPPT methods for grid-connected PV system
PV panelin modellenmesi ve şebeke bağlantılı PV sistem için MPPT yöntemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 733635
  2. Yazar: MOHAMMED MAHMOOD RASHEED RASHEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIRÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, şebekeye bağlı bir PV sistemi için Sinir Ağları (Neural Network-NN) kontrollü DC-DC flyback dönüştürücü kullanan güneş enerjisi sistemleri için Maksimum Güç Noktası İzlemeli yaklaşımı araştırması sunalmaktadır. MATLAB/Simulink, tüm sistemi modellemek ve simüle etmek için kullanıldı. Ardından NN'yi eğitmek için sinir ağı çerçevesi kullanıldı. Önerilen MGNİ denetleyicisinin sonuçları daha sonra bir P&O MPPT algoritması ile karşılaştırıldı. Bu tez araştırmasında Vpv, Ipv, Ppv parametreleri ve PV dizisinin DC bağlantısının gerilimi ile evirici gerilimi ve evirici akımı dikkate alınmıştır. Belirtilen MGNİ yaklaşımlarının modellemesi ve simülasyonu, şebekeye bağlı bir güç üreteci olarak oluşan 10.457 kWP'lık bir PV dizisinde simüle edilmiştir. Bulgulara göre, önerilen NN tabanlı MGNİ denetleyicisi, çeşitli hava koşullarında daha iyi performans gösteriyor ve maksimum güç noktası (MGN) açısından iyi sonuçlar veriyor. Ayrıca, akıllı tabanlı MGNİ algoritmasının geleneksel P&O algoritmalarından daha düşük güç dalgalanması, yüksek hızlı yanıt, harmonik azaltma ve hızlı sonuçlara sahip olduğu keşfedildi.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an investigation of the Maximum Power Point Tracking (MPPT) approach for solar power systems utilizing a DC-DC flyback converter operated by a Neural Network (NN) for a grid-connected PV system. MATLAB/ Simulink is used to model and simulate the entire system, then the NN framework is used to train the NN. The outcomes of the proposed MPPT controller are then compared to a perturb and observe (P&O) MPPT algorithm. The parameters Vpv, Ipv, Ppv, and voltage of the DC link of the PV array also inverter voltage and inverter current are taken into account in this thesis research. The modeling and simulation of the indicated MPPT approaches are simulated on a 10.457-kWP PV array that forms as a grid-connected powers generator. According to the findings, the recommended NN-based MPPT controller performs better and produces good results in terms of Maximum Power Point (MPP) under a variety of weather conditions. It was also discovered that intelligent-based MPPT algorithm has lower power rippling, high-speed response, harmonics reduction, and quick outcomes than traditional P&O algorithms.