Fotovoltaik panellerde faz değiştiren madde kullanılarak enerji depolanmasının araştırılarak modellenmesi
Investigation and modeling of energy storage using phase change material in photovoltaic panels
  1. Tez No: 838284
  2. Yazar: ECEM ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH SONER ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında FV panel soğutma yöntemlerinden olan faz değiştiren madde kullanımının FV panel performansına etkisi ele alınmıştır. Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü konumuna ait olan güneş ışınım değerleri, enstitüde bulunan monokristal ve polikristal FV panellere ait yüzey ortalama yüzey sıcaklığı ve ışınım değerleri baz alınarak deney düzeneği kurulmuştur. FV panel performansının arttırılması amacıyla panel yüzeyinde soğutma sağlanmıştır. Üç farklı faz değiştiren madde, FV panele entegre edilerek elde edilen güç çıkışı ve elektriksel verim değerleri FDM kullanılmayan FV panelle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, en fazla sıcaklık düşümüne %22,84 oranında 1000 W/m2 ışınım altında monokristal FV panelde sodyum asetat trihidrat kullanılarak ulaşılırken, en fazla güç ve verim artışı polikristal FV panelde %24,97 ve %24,95 oranında Temmuz ayında sodyum asetat trihidrat kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of the use of phase change materials, which is one of the PV panel cooling methods, on the PV panel performance is discussed. The experimental setup was established based on the solar radiation values belonging to the Ege University Solar Energy Institute location, the average surface temperature and radiation values of the monocrystalline and polycrystalline PV panels in the institute. In order to increase the PV panel performance, cooling is provided on the panel surface. The power output and electrical efficiency values obtained by integrating three different phase change materials into the PV panel were compared with the PV panel without FDM. According to the results obtained, the highest temperature reduction was achieved by using sodium acetate trihydrate in the monocrystalline PV panel under 1000 W/m2 irradiation at a rate of 22.84%, while the highest power and efficiency increase was achieved in the polycrystalline PV panel by 24.97% and 24.95% in July obtained with again using sodium acetate trihydrate.