Gelir dağılımının finansal tabana yayılma etkisi: Antalya örneği
Tthe effect of distribution of income on financial inclusion: Antalya example
  1. Tez No: 733745
  2. Yazar: MEHMET NEFİ AKTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÖKSÜZ NARİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kapitalizmin iktisadi ve siyasi sınırlarına ulaşması sonucu, lider ülkeler finansal liberalizasyon adı altında sermayelerini finansal yatırım alanlarına çekerek uluslararasılaşma politikaları izlemişlerdir. Finansallaşma adı verilen bu süreçte küreselleşmenin sağladığı teknolojik gelişmeler, insanların sadece finansal ürün ve hizmetlere erişimini kolaylaştırmamış; temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak insanların borçlandırılmasıyla da finansal sisteme dâhil edilmeler sağlanmıştır. Ama günümüzde temel finansal ürünlere bile sahip olamayan kişiler bulunmakta olup bu kesimler genel olarak toplumdan da dışlanmış yoksul kimselerdir. Finansal tabana yayılma içerisinde finansal eğitim, finanasal ürün ve hizmetlere uygun erişim ve finansal tüketicilerin korunmasını kapsayan bir yapıyla hanehalklarının resmi finans kurumlarına erişimini sağlayan mekanizmadır. Bu çalışmada Antalya'da finansal tabana yayılmanın mevcut durumunu ölçmek ve hesap sahibi olmayı etkileyen faktörlerin tespiti amacıyla merkez ilçeler Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu'dan yüz yüze yapılan 515 anket verisi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Antalya merkezinin finansal tabana yayılma oranı %89,3 olarak tespit edilmiştir. Hesap sahipliğini ölçmek için kullanılan lojistik regresyon sonuçlarına göre Antalya'da banka hesap sahipliğini etkileyen faktörler; gelir düzeyi, eğitim seviyesi, acil fon bulabilenler ve finansal yazılım kullananlar şeklinde tespit edilmiştir. Kredi kartı hesap sahipliğini etkileyen faktörler ise orta seviye ve üstü gelir, yükseköğretim ve finansal yazı okuyan/takip edenlerdir. Çalışma sonuçları kişilerin eğitim ve gelir düzeyi olmadan veya yükselmeden finansal olarak tabana yayılamayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of capitalism reaching its economic and political limits, leading countries followed internationalization policies by attracting their capitals to financial investment areas under the name of financial liberalization. In this process called financialization, the technological developments provided by globalization have not only facilitated people's access to financial products and services; Inclusion in the financial system was ensured by borrowing people who could not meet their basic needs. But today, there are people who cannot even have basic financial products, and these segments are generally poor people who are excluded from the social society. Financial inclusion is a mechanism that provides households with access to official financial institutions with a structure that includes financial education, appropriate access to financial products and services, and protection of financial consumers. In this study, 515 face-to-face survey data from central districts Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı and Aksu were used to measure the current status of financial inclusion in Antalya and to determine the factors affecting having an account. As a result of the study, the financial inclusion rate of Antalya center was determined as 89,3%. Factors affecting bank account ownership in Antalya, reached using logistic regression; income level, education level, those who can find emergency funds and those who use financial software. The factors that affect credit card account ownership are middle-level and above income, higher education and those studying financial writing. The results of the study show that people cannot spread financially without education and income level or without increasing.