Gastrit yönetimi eğitimi alan gastritli hastalarda telefonla yapılan danışmanlığın ağrı ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of telephone counseling on pain and sleep quality in patients with gastritis who are trained in gastritis management
  1. Tez No: 733746
  2. Yazar: NEDRET TEKİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖRSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Gastrit yönetimi eğitimi alan gastritli hastalarda telefonla yapılan danışmanlığın ağrı, uyku kalitesi ve gastrointestinal sistem (GİS) semptomları üzerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Ön test son test randomize kontrollü bu çalışma Çankırı Devlet Hastanesi dahiliye polikliniğine başvuran, girişim (n:55) ve kontrol (n:55) grubu olmak üzere 110 birey ile tamamlandı. Tüm bireylere çalışma öncesinde tanıtıcı bilgi formu, VAS (Visual Analog Skala), RCUÖ (Richards Campbell Uyku Ölçeği), Üst Gastrointestinal Sistem Semptom Şiddet Ölçeği uygulandı. Girişim grubundaki bireyler, 1., 3., 5. ve 7. haftalarda telefonla arandı; gastritte risk faktörleri, uygun beslenme, stres ile baş edebilme, akılcı ilaç kullanımı, hijyen gibi konularda eğitim verildi. Ayrıca, haftada bir defa olmak üzere toplam 8 defa Kısa Hatırlatma Mesajı (SMS) gönderildi. Kontrol grubuna bir girişimde bulunulmadı ama çalışma sonunda gastrit yönetimi eğitimi verildi. Çalışma, ClinicalTrials.gov'da kaydedildi(NCT04669275).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of telephone counseling on pain, sleep quality and GIS symptoms in patients with gastritis who have received gastritis management training. Objective: This pretest-posttest randomized controlled study was completed with 110 individuals, including intervention (n:55) and control (n:55) groups, who applied to the Çankırı State Hospital ınternal medicine outpatient clinic. Before the study, descriptive ınformation form, Visual Analog Scale, Richards Campbell Sleep Scale, Upper GIS Symptom Severity Scale were applied to all persons. Individuals in the intervention group were called by phone at the 1st, 3rd, 5th and 7th weeks; training was given on risk factors in gastritis, proper nutrition, coping with stress, rational drug use, and hygiene. In addition,a total of 8 SMS were sent once a week. No attempt was made to the control group, but gastritis management training was given at the end of the study. The study was registered on ClinicalTrials.gov(NCT04669275).